U dokumentima objavljenim na sajtu Komiteta za oružane snage Senata, budžetom se predviđa izdvajanje 58 miliona dolara „za mere kao odgovor na kršenje Sporazuma od strane Rusije, uključujući i program istraživanja i razvoja kopnene rakete srednjeg dometa kojom SAD ne bi narušavale Sporazum“.
Na taj način, poslanici dozvoljavaju, ali ne obavezuju Pentagon da razvije takvu raketu, što samo po sebi ne predstavlja narušavanje Sporazuma o likvidaciji raketa malog i srednjeg dometa.
Sporazum je potpisan u Vašingtonu 1987. godine i ima neograničeni karakter. On zabranjuje stranama da poseduju balističke kopnene rakete i krstareće rakete sa radijusom dejstva od 500 do 5,5 hiljada kilometara.
Rusija i SAD su više puta optuživali jedna drugu da razvijaju sisteme koji krše Sporazumr. U američkom Kongresu se često čuju pozivi na izradu nacrta zakona koji bi direktno okrivio Rusiju za kršenje sporazuma i pripremio teren za povlačenje SAD iz njega na isti način na koji se Vašington povukao iz Sporazum o PRO.
Pentagon, Stejt department i Nacionalni savet za bezbednost Bele kuće i dalje tvrde da Sporazum o likvidaciji raketa malog i srednjeg dometa odgovara interesima Sjedinjenih Američkih Država. SAD nisu zvanično pokušavale da se povuku iz ovog dogovora.
Ruska strana smatra da su čak i sadašnji sistemi američke protivraketne odbrane konstruisani tako da mogu da lansiraju ne samo protivrakete već i udarne krstareće rakete, koje su zabranjene Sporazumom o likvidaciji raketa malog i srednjeg dometa za raspoređivanje na kopnu.