„Nažalost, moram da kažem da je ovaj slučaj veoma politizovan, iako ne bi trebalo da bude“, rekao je Mule.
„U procesu rada vuku nas i sa jedne i sa druge strane, govore nam kako da radimo naš posao. Kao, ako to ne budete uradili tako, nećemo vam ukazati poverenje. Ako ne budete sledili naše instrukcije, jer smo mi članovi stalne petorke Saveta bezbednosti UN, onda nećemo prihvatiti vaše zaključke. Odavno sam svima govorio da će nauka sve sama reći“, dodao je on.
Izveštaj o incidentima u Han Šejhunu od 4. aprila 2017. godine i Um Hošeu 15. i 16. septembra 2016. godine predstavljen je Savetu bezbednosti UN 26. oktobra. Stručnjaci zajedničkog mehanizma zaključili su da je u prvom slučaju „Sirijska Arapska Republika odgovorna za upotrebu sarina“, a u drugom „DAEŠ odgovoran za korišćenje sumpornog iperita“.
Stalna misija Rusije u UN nazvala je poslednji izveštaj o hemijskim napadima u Siriji amaterskim.
Komentarišući predlog Rusije da se pokrene nova istraga na mestu incidenta, Mule je rekao da je u potpunosti uveren u zaključke eksperata o situaciji u Han Šejhunu i Um Hošeu. On je istovremeno izrazio sumnju da bi u trenutnoj situaciji tim pristao da radi na licu mesta.
Mule je istakao da bi poseta Han Šejhunu bila važna za istragu da je bilo moguće da tamo odu ranije, nekoliko dana nakon incidenta. Pritom, već nakon nekoliko dana je „krater bio zatrpan cementom“. „Na putu je aktivan saobraćaj, pa je rupa bila zakrpljena i svi dokazi su nestali“, rekao je Mule.
Na pitanje da li je on uveren da je istraga koju su sproveli stručnjaci bila potpuna, Mule je odgovorio potvrdno. „Da. U okviru naših mogućnosti… Sa onim što imamo, sa prikupljenim, proverenim i potvrđenim informacijama potpuno smo ubeđeni u zaključke o ova dva slučaja“, rekao je predsedavajući zajedničkog mehanizma za istragu.