Osim toga, Crnomorska flota ruske mornarice pojačana je sa šest novih podmornica, tri divizije obalskih raketnih sistema „Bal“ i „Bastion“, a takođe i fregatama „Admiral Grigorovič“ i „Admiral Esen“, koje su naoružane krstarećim raketama „Kalibar“ i koje su svoju efikasnost pokazale u Siriji.
Ruski vojni eksperti ističu da je sada vojska na Krimu spremna da odbije svaku moguću agresiju od strane svakog potencijalnog protivnika, bilo da je reč o SAD, NATO-u ili Ukrajini, a da je Rusija u stanju da u potpunosti osigura bezbednost svoje teritorije.
„Trebalo bi istaći da je na Krimskom poluostrvu, a to je teritorija Ruske Federacije, zaista stvorena vojna grupacija, koja je u stanju da efikasno i pouzdano obezbedi teritoriju Rusije. I bez obzira na zahteve da se Krim vrati Ukrajini i bez obzira na pretnje vojnim scenarijem, sasvim je jasno da nikakvo otimanje poluostrva nije moguće i da te namere niko ne može ostvariti. Danas je Ruska Federacija u stanju da pruži otpor svakom agresoru, koji pokuša da ugrozi bezbednost naše zemlje“, kaže vojni analitičar Andrej Koškin.
Eksperti smatraju da je stvaranje samostalne vojne grupacije na Krimu, o čemu je govorio načelnik ruskog Generalštaba Valerij Gerasimov, bilo neophodno, a to se objašnjava time što su posle 2014. godine, nakon što je Krim postao deo Rusije, porasle napetosti u akvatoriji Crnog mora.
Nije tajna da su američki generali, a samim tim i čitav NATO, veoma teško podneli povratak Krimskog poluostrva u sastav Rusije i da se nikako ne mire sa tom činjenicom. Zbog toga su izvršili pritisak na Evropu i naterali je da Rusiji nametne sankcije. Ali, osim jačanja ekonomskog pritiska, SAD su delovale i u drugim pravcima.
SAD su u Rumuniji postavile raketni sistem i, pod raznim izgovorima, gomilaju svoje trupe u blizini ruskih granica, povećaju broj vojnih vežbi u Crnom moru, uz učešće novih članica NATO-a. Analitičari dodaju da ne bi trebalo zaboraviti ni činjenicu da američki vojni brodovi sada redovno ulaze u gruzijske i ukrajinske luke, a da su letovi američke vojne avijacije duž ruskih granica postali češći, uključujući i one u blizini Krima. Sve ovo, smatraju eksperti, zahteva simetrični odgovor i jačanje ruskog vojnog prisustva na Krimskom poluostrvu.
Podsetimo, načelnik ruskog Generalštaba Valerij Gerasimov je rekao da je od prioritetnog značaja formiranje samostalne vojne grupacije na strateškim pravcima.
On je naveo da su za pet godina u Južnom vojnom okrugu formirane dve motorizovane divizije, raketne brigade i brigade vojne avijacije. Osim toga, avijacija i PVO dobile su 226 novih i modernizovanih borbenih aviona i helikoptera.
Analitičari zaključuju da samostalna vojna grupa, o kojoj je govorio Gerasimov, igra ulogu snaga za odvraćanje. Rusija time jasno stavlja do znanja da ne namerava bilo koga da napada, ali i da na sebe neće dati.