Izgleda da je Edi Rama, premijer Albanije koji važi za nekrunisanog kralja Albanaca u regionu, zbog čega se u moćnim centrima smatra čovekom „koji može da zapali i da ugasi Balkan“, počeo da gubi kredibilitet na Zapadu.
Ovo se može zaključiti iz činjenice da su posle optužbi Salija Beriše, bivšeg premijera Albanije, koji je javno prozvao Edija Ramu da je faktički glavni „narko-bos“ u ovom delu sveta, Amerika rešila da pošalje agente FBI da istraže o čemu se radi. Sve je utoliko neobičnije jer nije tajna da Albanija ima dugu tradiciju gajenja marihuane, koja se pre dolaska Envera Hodže na vlast slobodno koristila čak i kao sredstvo za smirenje za decu.
Danas je trgovina drogom glavna „privredna grana“ Albanije, koja pod svojom šapom drži oko 75 odsto svetskog tržišta narkoticima. Procena je da albanski dileri mesečno prokrijumčare četiri do šest tona heroina, čija je vrednost na godišnjem nivou dve milijarde dolara! Zapadni eksperti tvrde da se u Albaniji godišnje proizvede više od 1.500 tona marihuane, vredne bezmalo osam milijardi evra.
Opozicija u Albaniji je posle zaplene deset tona droge zatražila Raminu smenu, jer je tokom akcije koja je dovela do ove zaplene uhapšeno nekoliko ljudi koji se dovode u blisku vezu sa Ramom. Opozicioni lideri optužili su Ramu da policija bez rezultata već više od godinu dana vodi istragu o raznim grupama švercera droge, koji, prema pisanju dnevnik „Šekuli“, deluje kao da „kriminalci imaju neku vrstu imuniteta“. Među uhapšenima našao se i sada već bivši ministar policije Saimir Tahiri, sa kojim je Rama jedno vreme blisko sarađivao, ali je posle zahteva opozicije da dâ ostavku rešio da ostavku zatraži od svog ministra.
Ove političke optužbe bi možda i ostale unutar granica Albanije da Italijani u jednoj od brojnih akcija presecanja puta droge iz Albanije ka njihovoj državi nisu uhapsili Mosija Habitija — „balkanskog Pabla Eskobara“, kako su ga prozvali albanski mediji. Odmah nakon hapšenja, Italijani su u Tiranu poslali četiristo strana dokumenata i transkripata prisluškivanih razgovora, iz kojih proizilazi da je u čitavu igru bilo uključeno i nekoliko Raminih bliskih saradnika, ali i da su kriminalci nameravali da Tahirijevu kampanju na izborima finansiraju sa dvadeseet miliona evra.
Albanski narko-kartel je jedan od najpoznatijih na svetu, a procene svetskih stručnjaka, koji se bave narkoticima, ukazuju na činjenicu da čak 75 aktivnosti vezanih za tu materiju vode upravo Albanci. Malo je poznato da je najpoznatiji likvidator „Koza nostre“ i čovek zaslužan za razbijanje italijanskih „familija“ Sami Gravano Bik, poreklom Albanac. Današnji „vladari“ narko-kartela u Americi smatraju ga utemeljivačem albanske mafije u toj državi. Albanska narko-mafija je toliko jaka da je sa prvog mesta potisnula Kolumbijce, koji su do pre četiri-pet godina bili neprikosnoveni u svetu po ilegalnoj trgovini drogom.
Albanski kanal „Njuz 24“ objavio je, istražujući ilegalnu proizvodnju droge u Albaniji, da u toj državi postoje dva tajna aerodroma, sa kojih se marihuana prevozi do Italije. Italijanski mediji poslednjih meseci Albaniju zovu i „Kanabistan“, zbog činjenice da se kanabis gaji na stotinama hektara, kao i da je policija suštinski nemoćna da taj fenomen suzbije.
Stejt department je pre nekoliko godina Albaniju označio kao bazu svetskog kriminala. U izveštajima srpske policije odavno se nalaze svedočanstva o organizovanim kriminalnim grupama na Kosovu, koje govore o trgovini narkoticima kao porodičnom biznisu. Operativni podaci svetskih organizacija zasad poznaju četiri najjača mafijaška klana iz Albanije, kojima rukovode porodice Kula, Abazi, Borici i Brokaj (Sputnjik je o ovome pisao). Pod njihovom komandom nalazi se gotovo dvadeset kosovskih „familija“, koje zajedno kontrolišu ne samo tržište narkoticima, već i šverc droge, oružja, cigareta, kradenih vozila, prostitucije, reketiranja, pranja novca, ucena…
Na Kosovu su poslovi podeljeni po regionima. Ta pravila se strogo poštuju, a najpoznatiji klanovi su Keljmendi, Luka i Selimi. Najprometniji je deo u regionu Peći, pa su tako svi „poslovi“ i koncentrisani uglavnom u tom delu Kosova. Ovde, pored pomenutih, „bratski“ sarađuje još familija, među kojima su i klan Eljšani i Haljiti. Svi njihovi poslovi su uglavnom usmereni ka Crnoj Gori. I ova ruta je nedavno otkrivena, kada su crnogorski policajci u rejonu planine Godilje, na šumskom makadamskom putu iz pravca Albanije, naišli na tri osobe koje su vodile konja natovarenog sa pet velikih torbi, u kojima je bilo 128 kilograma marihuane.
Albanija je zemlja sa najjeftinijom drogom i najvećim potencijalom korisnika u regionu, podaci su Kancelarije UN za drogu i kriminal. Prema podacima koje je prikupila ta kancelarija, na tržištu narkotika, iako je reč o nelegalnoj trgovini, vladaju ekonomski zakoni ponude i tražnje, što veća ponuda — cene su niže.
Albanija je mesto porekla kanabisa i tranzitna zemlja za kokain. Većina narkotika se prebacuje u države Evrope, ali određene količine ostaju u zemlji. Prema podacima UNODC-a, prosečna cena kokaina u Albaniji je 80 dolara, dok je prosek za region procenjen na oko sto dolara. Čak je kanabis jeftiniji nego u bilo kojoj drugoj zemlji u regionu, pa tako se jedan gram marihuane može dobiti za samo pet dolara, dok se ista količina, na primer, u Crnoj Gori prodaje za 26 dolara. U ovu zamršenu priču sada ulaze Amerikanci. Pravo iz FBI. Čeka se rasplet. Taj rasplet čeka i Edi Rama.