Nisu samo ogromne turbine na hidroelektranama ili propeleri vetrenjača u stanju da proizvode električnu energiju. Isti princip omogućava da se korisno upotrebi vibracija koja nastaje tokom kretanja vozila, vozova ili čak vibracija koja nastaje tokom pešačenja, i sve to zahvaljujući pronalasku čileanskog inženjera kineskog porekla.
Lusijano Đijang, profesor Katoličkog univerziteta u Čileu, specijalizirao je dobijanje energije iz nestandardnih izvora. Na početku svoje karijere radio je sa vazdušnim i vodenim turbinama. Vremenom je počelo da ga zanima šta bi bilo ako bi se isti principi primenili na manje uređaje, kako bi proizvodili veće obime energije.
![Uređaj čileanskog inženjera Lusijana Čianga koje može da „ulovi mikroskopske obime energije Uređaj čileanskog inženjera Lusijana Čianga koje može da „ulovi mikroskopske obime energije - Sputnik Srbija](https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/111332/45/1113324588_0:0:1632:1224_600x0_80_0_0_e1847c69027100335035f31a172f8b63.jpg)
„To je osnovni fizički princip: ako se magnet kreće unutar kalema, u njemu se javlja razlika u potencijalu, odnosno dolazi do pojave napona. A ako se na ovaj kalem priključi električni uređaj, dolazi do uspostavljanja električnog kola“, objašnjava inženjer.
U drugim slučajevima, na primer sa vodopadima, jakim vetrom ili plimom i osekom, izobilje energije omogućava da se koristi konvencionalna oprema. A uz pomoć ovog novog uređaja koji je osmislio Đijang, moguće je u energiju pretvoriti i sasvim mala kolebanja i pokrete. Sa druge strane, trebalo bi naglasiti da ovaj uređaj čileanskog naučnika ne može da pokrene motor automobila. Ali zato je jedna od prednosti ovog gedžeta to što je lak za prenošenje, a Đijangova želja je da ga smanji toliko da bude dimenzija kutije cigareta.
„Sa malim aparatom biće moguće stvoriti energiju bilo gde. Nećemo moći da dobijemo mnogo energije, ali dovoljno da se, na primer, dopuni mobilni telefon. Energiju može da stvori čovek jednostavnim kretanjem, hodanjem od četiri sata“, objašnjava naučnik.
📱 Compañía británica crea una batería que dura una semana http://t.co/mIBYe1pbgp #iPhone pic.twitter.com/ztQsbabcE9
— Sputnik Mundo (@SputnikMundo) August 25, 2015
Što je aparat veći, to više energije može da pretvori i skladišti.
„Ako ovaj uređaj veličine kutije cigareta bude mogao da puni telefon, a pritom postignemo da još bude i jeftin i pouzdan, dobićemo zaista odličan proizvod. Već je nekoliko kompanija zainteresovano“, ističe inženjer.
Profesor je naveo primer jednog preduzeća koje se bavi iskopavanjem različitih ruda i za njih bi ovakav uređaj bio pravi spas.
„Imajući u vidu koliko se vibracija proizvodi tokom kopanja rude, ovaj bi uređaj mogao mnogo toga da olakša. Osim toga, javile su se i firme čije su delatnosti povezane sa železnicom“, zaključuje Đijang.