„Želeo bih da poručim Kanađanima da svoje ideološke ambicije ne zadovoljavaju na naš račun. Za to ih niko nije ovlastio. To se ne može razmatrati kao neka recipročna mera ili kao sankcije kakve poznaju UN“, napisao je Kosačov na Fejsbuku.
„To je otvoreno neprijateljski akt jedne države prema drugoj, koji zahteva, u najmanju ruku, recipročni odgovor“, naglasio je on.
Po njegovom mišljenju, moguće je da će uskoro biti potrebno da države naprave svoj „spisak Braudera“ stranih lica koja su imala odlučujuću ulogu u pogoršanju odnosa sa Rusijom, „kako bi narod tih država znao svoje ‘junake‘ i mogao da ih uključi u odluku kada se naredni put postavi pitanje zašto su tako loši odnosi sa ovom ili onom nuklearnom silom, najvećom državom na svetu i stalnom članicom SB UN“.
Ministarstvo inostranih poslova Kanade je uvelo sankcije protiv 30 državljana Rusije. Sve osobe koje su na kanadskom spisku bile su spominjane u raznim redakcijama „Zakona Magnitskog“ u SAD.
Kanadski „Zakon Magnitskog“, koji podrazumeva sankcije protiv činovnika osumnjičenih za korupciju i narušavanje ljudskih prava, stupio je na snagu 19. oktobra. Originalni „Zakon Magnitskog" usvojen je 2012. u SAD. Njime su utvrđene personalne sankcije protiv osoba koje odgovaraju za poštovanje ljudskih prava u Rusiji.