„Prirodno, očekivali smo da mehanizam i misija OZHO, koja sa njim tesno sarađuje na otkrivanju činjenica, osiguraju apsolutno nepristrasan, profesionalni karakter istrage kako bi uvereno i, što je najvažnije, sa dokazima otkrili krivce. Odmah da kažem da se ta očekivanja nisu obistinila“, izjavio direktor odeljenja Ministarstva inostranih poslova Rusije za pitanje neširenja i kontrolu naoružanja Mihail Uljanov.
Osim toga, prema njegovim rečima, izveštaj je ispao površan i neprofesionalan.
Prema mišljenju Uljanova, kvalitet istrage upotrebe hemijskog oružja je slab.
On je dodao da istraga liči na sabotažu.
„Još u aprilu na osnovu svežih tragova Rusija je zatražila od OZHO da hitno pošalje stručnjaka u Han Šejhun i u sirijsku vazduhoplovnu bazu u Šeiratu“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, ta inicijativa je bila blokirana na osnovu izmišljenih predloga.
Uljanov je naveo da predstavnici specijalnog mehanizma istraga OZHO-UN dugo vremena nisu posetili avio-bazu „Šajrat“, odakle je, prema verziji Zapada, bio izveden hemijski napad. Eksperti, prema rečima diplomate, saopštili su da to nije u njihovom mandatu.
Ministarstvo odbrane o izveštaju OZHO
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da je granata koja se vidi na fotografiji u izveštaju Organizacije za zaštitu od hemijskog oružja u provinciji u Han Šejhunu mogla da bude napravljena od vodovodnih cevi domaće proizvodnje, saopštio je predstavnik vojnog resora.
On je podsetio da krater od granate ima pravougaone ivice što omogućava da se pretpostavi da je sama granata imala pravougaoni oblik.
„Na osnovu te fotografije možemo da zaključimo da se u trenutku eksplozije granata nalazila na površini asfalta“, izjavio je predstavnik Ministarstva odbrane.
Rusija je početkom prošle nedelje u SB UN blokirala projekat rezolucije o produžetku mandata misiji UN i OZHO za istragu o hemijskim napadima u Siriji.
Sirijska opozicija je 4. aprila saopštila da je 80 ljudi poginulo od hemijskog napada u gradu Han Šejhunu u provinciji Idlibu.
Sirijska opozicija je okrivila sirijsku vojsku da je odgovorna za napad. Sa druge strane, zvanični Damask odbacio je sve optužbe rekavši da nikada nije koristio hemijsko oružje, kao i da je celokupno hemijsko naoružanje izvezeno iz zemlje pod kontrolom Organizacije za zabranu hemijskog oružja.
Sjedinjene Američke Države, bez predstavljanja bilo kakvog dokaza o krivici sirijske vojske za hemijski napad u Han Šejhunu i ne slušajući poziv Rusije za sprovođenje detaljne istrage, napale su sirijsku vojnu bazu Šairat u noći 7. aprila.