Do saradnje dolazi na predlog Srpsko-ruskog humanitarnog centra koji od osnivanja sarađuje sa Univerzitetom, jer se većina instruktora, vatrogasaca spasilaca koji obučavaju srpske kolege u Nišu, školovala upravo na fakultetu MČS-a.
Predlog Sporazuma Fakultetu bezbednosti ponuđen je tokom studijskog boravka predstavnika Fakulteta bezbednosti, Fakulteta zaštite na radu Univerziteta u Nišu i predstavnika Kriminalističko-policijske akademije Univerzitetu Državne protivpožarne službe Ministarstva za vanredne situacije u Sankt Peterburgu. Pred nama je uspostavljanje široke naučno-istraživačke saradnje u oblastima civilne zaštite, kriznog menadžmenta i upravljanja rizicima od elementarnih nepogoda i drugih nesreća, kaže za Sputnjik docent dr Mladen Milošević, direktor Inovacionog centra Fakulteta bezbednosti.
„Realizacija Sporazuma doneće brojne koristi našim studentima, ali i istraživačima i nastavnicima u Srbiji, jer će omogućiti upoznavanje sa vrhunskom savremenom tehnologijom i tehničkim dostignućima Ministarstva za vanredne situacije Rusije, ali i razmenu znanja i iskustava. Sporazum predviđa i razmenu studenata, učešće u razvojnim i inovacionim projektima i sprovođenje profesionalnih kurseva i drugih programa stručnog usavršavanja kadrova zaduženih za upravljanje i reagovanje u vanrednim situacijama“, kaže Milošević.
Predstavnici srpskih akademskih ustanova imali su priliku da se upoznaju sa sistemom obrazovanja kadrova u oblasti upravljanja vanrednim situacijama. Tokom studijskog boravka, grupa nastavnika detaljno se upoznala sa metodologijom sprovođenja nastavnog procesa u obrazovnim ustanovama MČS-a, kao i sa programima stručnog osposobljavanja i usavršavanja vatrogasaca, spasilaca i pripadnika jedinica civilne zaštite.
„Poseban utisak na nas je ostavila besprekorna organizacija nastavnog procesa, kao i njegova izrazita pragmatičnost. Primena savremenih tehničko-tehnoloških dostignuća u nastavi obogaćuje proces školovanja kadrova i podiže nastavne standarde na veoma visok nivo. Spoj akademskih znanja i praktičnih veština omogućava obrazovno i stručno profilisanje specijalista za upravljanje krizama, civilnu odbranu i protivpožarnu zaštitu i predstavlja sjajan uzor za unapređenje i osavremenjivanje nastavnih procesa u domaćim akademskim ustanovama“, dodaje Milošević.
Profesori iz Srbije imali su priliku da obiđu sve najsavremenije poligone MČS-a za obuku vatrogasaca spasilaca, ronilaca, ali i laboratoriju za ispitivanje uzroka požara iz koje se prati i upravljanje vanrednim situacijama na Arktiku.
Posetom Univerzitetu u Sankt Peterburgu zadovoljan je i direktor Srpsko-ruskog humanitarnog centra Bojan Glamočlija. On za Sputnjik kaže da je Sporazum prirodan sled događaja u saradnji sa tom obrazovnom ustanovom.
„Kada govorimo o reagovanju u vanrednim situacijama, uglavnom se divimo hrabrosti spasilaca, zaboravljajući da put do njihove hrabrosti i njihovog znanja nije ni malo jednostavan i da su deo sjajno organizovanog sistema Ministarstva za vanredne situacije. Ali mi u Centru znamo čiju podršku imamo i veoma smo srećni zbog toga. Drago mi je što smo uspeli da spojimo srpske i ruske stručnjake iz ove oblasti. Kada je reč o obukama naših ljudi, tokom boravka u Sankt Peterburgu, dogovorili smo saradnju za sledeću godinu i zahvalili ruskom Univerzitetu koji nam je pomogao u opremanju učionica u Nišu“, kaže Glamočlija.
Pored predstavnika naših eminentnih obrazovnih ustanova u delegaciji iz Srbije koja je posetila Univerzitet Državne protivpožarne službe Ministarstva za vanredne situacije Ruske Federacije u Sankt Peterburgu bili su i predstavnici Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, Ministarstva privrede i uprave Grada Beograda.