„Vežbe koje su počele u SAD deo su nedavno najavljenog programa modernizacije nuklearnih snaga SAD… Kao i sve druge vojne vežbe, i one sadrže elemente vežbi i provere spremnosti, ali se sprovode i da bi se utvrdilo kakve je konkretno obrasce oružja neophodno usavršavati, odnosno modernizovati. Pošto su SAD nuklearna država, jasno je da je ta vrsta vežbe i signal trima državama: Rusiji i Kini, a sada i Severnoj Koreji“, smatra vojni ekspert Aleksej Leonkov.
Cilj američkih vežbi je provera jedinica u svim zonama odgovornosti Strateške komande SAD (Stratkoma) i procena njihove ukupne operativne spremnosti. Njihov scenario predviđa različite strateške pretnje za SAD i upotrebu svih mogućnosti Stratkoma uz učešće jedinica na različitim lokacijama u realnom vremenu. Biće proverene mogućnosti kosmičkih snaga, sistema za nadzor i izviđanje, sistema globalnih napada i sredstava protivraketne odbrane, a takođe biće procenjene i sajber mogućnosti.
„Globalni grom“ se održava svake godine, a te vežbe daju Stratkomu i njenim jedinicama mogućnost za pripremu sprečavanja i, ukoliko je potrebno, odbijanja vojnog napada na SAD, upotrebom snaga po naredbi predsednika.
Portparol Stratkoma Brajan Magvajer je rekao da su SAD, u skladu sa bilateralnim sporazumom, obavestile Rusiju o tome.
„Prema odredbama (sporazuma) START-3, SAD i Rusija su obavezne da se međusobno obaveštavaju o većim nuklearnim vežbama, tako da je Rusija unapred obaveštena o ovoj vojnoj vežbi“, rekao je Magvajer.
Prema njegovim rečima, Kina, koja takođe poseduje nuklearno oružje, nije bila obaveštena o manevrima, s obzirom da Vašington nema sporazum sa Pekingom koji zahteva takvo obaveštenje.
Američke vežbe strateških nuklearnih snaga dolaze samo nekoliko dana nakon što je takve manevre održala i Rusija.
Ruski vojni eksperti smatraju da je „slučajnost“ to što su se američke i ruske vežbe vremenski gotovo poklopile, s obzirom na to da pripreme za takve vežbe, po pravilu, traju dugo i da se plan pravi unapred.
Povlačeći paralelu između ruskih i američkih vežbi strateških nuklearnih snaga stručnjaci ističu da su zadaci i ciljevi „veoma slični“.
„Uvežbava se nanošenje nuklearnih udara po teritoriji protivnika. Po logici stvari, američke vežbe su isto što i vežbe strateških snaga Rusije. Radi se o akcijama strateških ofanzivnih snaga u uslovima vođenja borbenih dejstava sa prelaskom na upotrebu nuklearnog oružja. Detalji su nepoznati, zato što se scenario tih vežbi čuva u tajnosti“, rekao je vojni ekspert Konstantin Sivkov.
Zamenik predsednika Komiteta Državne dume za međunarodne poslove Aleksej Čepa podseća da je Rusija u poslednje vreme sprovela nekoliko vojnih vežbi, a da su one pokazale spremnost Oružanih snaga Rusije da odbiju svaku agresiju.
„I to je ceo svet video. Očigledno da Amerikanci kao odgovor na to hoće da pokažu svoju snagu. U kakvom su oni stanju, ne znam, to ćemo da vidimo“, dodao je on.
Istovremeno, Čepa naglašava da te vežbe verovatno neće pokazati bilo šta što bi moglo da promeni vojnu situaciju snaga u svetu.
„Ne mislim da to na bilo koji način može da promeni vojnu situaciju snaga u svetu, jer ja ne vidim pretnju za Rusiju, a ako se nešto i dogodi — mi smo spremni da odbijemo svaki napad“, zaključio je on.
Podsetimo, prošle nedelje u Rusiji su takođe održane sveobuhvatne vojne vežbe strateških nuklearnih snaga, kojima je prisustvovao i vrhovni komandant predsednik Vladimir Putin. Tokom manevara razrađena je saradnja Strateških raketnih snaga, nuklearnih podmornica Severne i Pacifičke flote i avijacije vazduhoplovnih snaga Rusije. Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov rekao je da je „vrhovni komandant lansirao četiri balističke rakete“.