„Digitalne tehnologije se uvode svuda i utiču na razvoj nacionalne ekonomije i tom pitanju posvećena je značajna pažnja tokom našeg poslednjeg sastanka u Volgogradu, a juče smo se na sastanku u uskom formatu takođe dogovorili da posvetimo više pažnje upravo onome što je karakteristika 21. veka, a to su digitalne tehnologije, to su telekomunikacije i sve ono što ekonomiju čini jasnijom i predvidljivijom“, naglasio je Rogozin.
Rogozin je dodao da je „tokom protekle godine intenziviran dijalog o razvoju saradnje na Arktiku, uključujući razvoj Severnog morskog puta, izgradnju saobraćajne infrastrukture, razvoj polarnih vodenih površina, stvaranje turističkih ruta“. Prema njegovim rečima, „razvoj saradnje, uključujući i takve nove oblasti saradnje, trebalo bi da podstakne rast trgovine i investicija“.
Sastanak komisije održava se u kineskom gradu Čuncinu 29. i 30. oktobra, a njegovi kopredsednici su vicepremijeri dve države Dimitrij Rogozin i Vang Jang.
O navodnom sajber-mešanju Rusije u SAD
Rogozin je nazvao apsurdnim talas kritike iz SAD na račun Rusije povodom navodnog sajber-mešanja.
„Vrlo dobro shvatamo da, ako postoji takav talas apsurdne kritike, koji su SAD dovele do idiotizma u vezi sa navodnim ruskim sajber-mešanjem, to je već poznata formula: ’Držite lopova!‘“, rekao je Rogozin novinarima nakon sastanka rusko-kineske međuvladine komisije.
Prema njegovim rečima, „onaj ko najviše viče da su ga navodno napali, da su mu nešto ukrali, zapravo se i priprema za Takve vrste sajber-napada“.
Ranije je američki predsednik Donald Tramp potpisao nacrt zakona Kongresa SAD o novim sankcijama protiv Irana i Rusije, koji je pozvao administraciju američkog predsednika da uključi 250 miliona dolara u budžetske troškove za 2018. i 2019. godinu za zaštitu saveznika SAD od sajber-napada, pre svega iz Rusije.
Rogozin je, takođe, rekao da su se Rusija i Kina dogovorile da razgovaraju o stvaranju telekomunikacione opreme za suprotstavljanje mogućim sajber-napadima.
„Dogovorili smo se da ćemo na jednoj od najskorijih platformi partnerstva između Rusije i Kine razgovarati o stvaranju pouzdane telekomunikacione opreme za sprečavanje mogućih sajber-napada“, istakao je vicepremijer Rusije.
On je dodao da su Peking i Moskva delili „informacije o broju sajber-napada na Kinu i Rusiju i smatramo da u okviru BRIKS-a postoje sve osnove za pokretanje i stvaranje sistema za zaštitu značajne infrastrukture“.