Istorijat Srbije u smenjivanju selektora traje od prvog Svetskog prvenstva 1930, podseća za Sputnjik sportski komentator Dobrivoje Bobi Janković, pa ga zbog te, kako kaže, velike i debele tradicije i ne čudi medijska halabuka i novi eksperiment oko smenjivanja aktuelnog selektora Fudbalske reprezentacije Srbije Slavoljuba Muslina.
Lični ćar ispred nacionalnog
„Zna se da je Muslin potpisao ugovor sa Fudbalskim savezom, zna se da je vodio tim kroz kvalifikacije i da je uspeo, da je uspeh zabeležen posle decenije srpskog odsustvovanja sa glavne i evropske i svetske scene i sad je pripremljen neki veleobrt. Sa druge strane, nemamo baš nijednu informaciju o čemu se radi. Običan čovek rekao bi: ’Radi se sigurno o parama‘, pa može biti i da je tako. Treba napraviti plan tog novca, koji nije mali, za učešće na svetskom prvenstvu, i u epilogu svega moraće se doći i do toga“, napominje Janković za Sputnjik.
U srpskom fudbalu se sve može nazvati kombinacijama, kategoričan je sportski novinar Zoran Pavić, jer se sve dešava zbog nekih kombinacija nekog sa nekim zbog nečega.
Kad je Muslin došao na mesto selektora, evocira Pavić, sadašnji predsednik Fudbalskog saveza Slaviša Kokeza je odmah rekao da je to njegov lični izbor, njegov lični rizik, i to je ponavljao ko zna koliko puta tokom kvalifikacija.
„U jednom intervjuu pre mesec i po dana čak je rekao da je on odbranio Muslina od pritisaka menadžera, da su čak i mnogi preko nekih njegovih prijatelja pokušavali da neke fudbalere ubace u državni tim, ali da je on sve to odbio i da je Muslinu ostavio prostor da radi prema svojoj savesti i svom znanju. No, kad su ga pitali koji je njegov omiljeni igrač koji ne igra u reprezentaciji, rekao da je to Nemanja Radonjić iz Crvene zvezde, i tad su već počele priče o tome da ukoliko se Srbija plasira u Rusiju, Radonjić mora da bude na tom spisku“, sugeriše Pavić za Sputnjik.
Svi znamo da sam odlazak na Mundijal diže cene fudbalerima, konstatuje Pavić, a neki nastup ili eventualno postignuti gol na prvenstvu diže cenu i 20 do 25 odsto.
„Dakle, došlo se do situacije da je Muslin obavio posao za koji je doveden, a da sad neko drugi treba da odradi ovaj drugi posao, i nagađanja su razna. Zna se još odavno da je recimo Dragan Stojković Piksi dobar prijatelj sa Kokezom još od boravka ovde u Srbiji i da je on najverovatnije njegov prvi pik“, ukazuje Pavić.
„Znam samo da je Slavoljub Muslin iskusan, dobar stručnjak, da je dugo godina zaobilažen, kao i mnogi koji nisu bili po volji fudbalskih vladara kroz vreme“, podvlači Dobrivoje Bobi Janković: „ali znam takođe da je on veoma tvrd orah, ćutaće dok se stvari ne raspletu“.
„A ako se raspletu u nekoj reviziji ugovora oko novca koji treba da pripadne reprezentaciji, jer obično se događa, zbog toga smo stradali i posle poslednjeg šampionata na kome smo bili u Južnoj Africi, da 40 odsto tog prihoda ide na adresu igrača i stručnog štaba i onih neophodnih pomagača oko reprezentacije, Muslin će učiniti sve da iz ovog jako neprijatnog događaja za njega izađe koliko je god moguće čist“, predviđa Janković.
U Srbiji poodavno ne postoji stručni savet kao neko stručno telo koje bi makar davalo svoj sud, ističe Zoran Pavić i podseća da se Izvršni odbor Fudbalskog saveza nije oglasio niti o izboru Muslina niti je rečeno da je Muslina izabrao Izvršni odbor, što bi trebalo da bude prema propisima. Svojevremeno je i bivši predsednik Saveza Tomislav Karadžić isto tako govorio za selektora Radomira Antića, da ga je on lično izabrao, kad sad Kokeza Muslina.
„Dakle, kod nas postoji nepisano pravilo da predsednik saveza ima apsolutnu vlast i iza sebe ima glasačku mašinu koja samo potvrđuje ono što je on odlučio ili je neko u njegovo ime odlučio. Koliko ovde ima politike zaista se u ovom trenutku ne može proceniti, ali mislim da ovde politika u svakom slučaju nema neki presudan značaj. Ovde su sad u igri interesi i menadžerski i klupski i da tako kažem prilično veliki novac koji se tu nalazi u opticaju jer treba ugurati nekog makar za putnika na Mundijal da bi se na neki način njegova cena digla, pa da bude za sve ostale da se tu ugrade“, zaključuje Pavić.