Sada se situacija polako menja, ali višegodišnja praksa kupovine socijalnog mira cenom energenata stvorila je situaciju u kojoj građani Srbije, uglavnom, nisu svesni da se moraju naučiti da štede — kako bi im račun za grejanje bio manji.
O paradoksalnoj situaciji da je u Srbiji najveći energetski potencijal racionalna potrošnja energije, kako da nam grejanje bude jeftinije i šta je problem kod naplate grejanja (iz daljinskih Sistema) po utrošku, Jelica Putniković u današnjoj „Energiji Sputnjika“ razgovara sa Dejanom Stojanovićem, članom Saveta Agencije za energetiku i predsednikom Upravnog odbora Poslovnog udruženja Toplane Srbije.
Sagovornika „Energije Sputnjika“ pitamo da li je uspostavljen paritet cena energenata i toplotne energije iz daljinskih sistema grejanja. Koji je odnos grejanja domova u Srbiji iz toplana u odnosu na grejanje strujom, ugljem, ogrevnim drvetom, gasom? Gde su u celoj priči alternativni izvori energije?
Po kojoj ceni će „Srbijagas“ isporučivati gas elektranama i kako će naplatiti zaostala potraživanja od toplana?
Da li će i ove godine država morati da interveniše, direktno ili preko lokalnih samouprava, da bi toplane imale dovoljno energenata?
Ima li dovoljno domaćeg i(li) uvoznog uglja za grejanje stanovništva? Otkud velike razlike u cenama ogrevnog drveta i uglja u različitim delovima Srbije?
Kako povećanjem energetske efikasnosti objekata smanjiti račune za grejanje?
Šta lokalne samouprave mogu da urade da se građani greju jeftnije? Zašto to ne rade?