„Dodatnih sankcija protiv ruskih organizacija u ovom trenutku nema. Kako su već saopštili zvanični predstavnici Rusije, te kompanije i organizacije koje su nabrojane u članku ’Njujork tajmsa‘ (a taj materijal je, kao što znamo, autentičan, i u bliskoj budućnosti će se odgovarajući tekst pojaviti na veb-stranici Stejt departmenta), već su pod američkim sankcijama, i one su navikle da funkcionišu prilično efikasno u toj nepovoljnoj sredini koju su stvorili neprijatelji Rusije“, rekao je Rjabkov.
On je istovremeno naglasio da je problem u tome što se „formira perspektiva protivzakonitih, nelegitimnih, i eksteritorijalnih sankcija SAD protiv fizičkih i pravnih lica trećih zemalja, iz drugih država — ne iz Rusije — koja mogu na potpuno zakonskoj osnovi da sarađuju sa organizacijama i kompanijama iz Rusije koje se nalaze na spisku“.
„Amerikanci idu ka tome da ’drže kao taoce‘ biznis i druge strukture iz svih delova sveta kako bi im otežali život. Ta pojava političke nadobudnosti koja se graniči sa diktatom i politikom junaka američkih vesterna koja izaziva našu duboku odbojnost“, dodao je ruski diplomata.
Ranije je „Njujork tajms“, pozivajući se na spisak potencijalnih imena koje je Stejt department poslao Kongresu, saopštio da je spoljnopolitički resor SAD predložio spisak organizacija protiv kojih je moguće uvođenje novih sankcija.
Na spisku sankcija nalaze se koncern „Almaz—Antej“, „Ižmaš“ i „Kalašnjikov“, „Bazaljt“, korporacija „Uralvagonzavod“, kompanije „Rosoboroneksport“ i „Rosteh“, holding „Helikopteri Rusije“, kao i „MiG“, „Suhoj“ i „Tupoljev“ i još niz najvećih ruskih proizvođača oružja.