Nova specijalna jedinica biće u sastavu „Rosgvardije“, koja već obezbeđuje 74 važna državna objekta.
„’Rosgvardija‘ ima zadatak da osigura bezbednost mosta preko Kerčenskog zaliva u novoformiranom Južnom vojnom okrugu. U tu svrhu se formira nova jedinica — mornarička brigada Nacionalne garde“, rekao je direktor „Rosgvardije“ Viktor Zolotov, govoreći pred senatorima Saveta Federacije.
Otvaranje mosta, preko Kerčenskog zaliva, planirano je za decembar 2018. za drumski saobraćaj, a za železnički 2019. godine. Procenjuje se da će njime svakog dana prelaziti 40.000 vozila.
Krimski most, dug 19 kilometara, biće najduži most u Rusiji, ali i u celoj Evropi. Biće duži čak i od, do sada najdužeg, mosta Vaska de Game (17,2 kilometara) u Portugaliji.
Eksperti kažu da je zaštita Krimskog mosta neophodna „sa zemlje, mora, neba i vode“.
„Biće formirana specijalna jedinica, specijalna brigada, koja će se baviti pitanjima obezbeđenja Krimskog mosta. Ta odluka je ispravna i pravovremena, s obzirom da pretnje diverzijama već postoje. Pre svega, one dolaze od niza ukrajinskih nacionalističkih organizacija. I sada, dok traju radovi, most je obezbeđen, ali kada bude pušten u rad, nivo zaštite mora biti značajno pojačan. Preko mosta će se odvijati veoma intenzivan saobraćaj, ali se most mora štititi i podvodno, kao i iz vazduha. Pored toga, potrebno je sprovesti mere kojima će biti sprečeni mogući teroristički napadi, a takvih namera je već bilo. Ukrajinske nacionalističke strukture su već vršile blokade na svojoj teritoriji, a mi se prema tim pretnjama odnosimo veoma ozbiljno“, rekao je za Sputnjik Sergej Cekov, član Komiteta Saveta Federacije za međunarodne poslove iz Krimske republike.
Ranije je i ruski ministar saobraćaja Maksim Sokolov rekao da u projektnoj dokumentaciji mosta postoji odeljak posvećen antiterorističkom obezbeđenju tog objekta. Nakon toga su se u ruskim medijima pojavile informacije da „Rosgvardija“ planira da formira odred borbenih ronilaca, čiji će zadaci, između ostalog, biti odbijanje napada diverzanata i potraga za eksplozivom.
Ronioci „Rosgvardije“ će biti naoružani specijalnim streljačkim oružjem — automatskim puškama sa minobacačem, brzim protivdiverzionim katerima i uređajima za posmatranje, koji su u stanju da obavljaju monitoring morskih dubina.
Na katerima „Rosgvardije“ biće postavljeni specijalni izviđački uređaji, što će omogućiti otkrivanje neprijateljskih snaga i podvodnih ciljeva.
Na zaštiti mosta „radiće“ i autonomni podvodni uređaji, hidroakustični sistemi, kao i uređaji za nadzor koji će situaciju oko mosta pratiti danonoćno.
Očekuje se da će država obezbediti protivvazdušnu odbranu mosta i to raketnim sistemima „Buk“ i „Tor“, a takođe i da će biti instalirano nekoliko radarskih stanica.
Potpredsednik Vlade Krima Georgij Muradov je ranije izjavio da će o bezbednosti mosta brinuti i Ruske obaveštajne službe koje već svakodnevno rade i redovno otkrivaju špijune i diverzante koji prolaze obuku u ukrajinskim obaveštajnim službama. Letos je ruski FSB uhapsio Ukrajinca Genadija Limeška, koji je tokom saslušanja priznao da je prošao izviđačku i diverzantsku obuku.
Kijevske vlasti tvrde da Krimski most stvara pretnje po nacionalnu bezbednost Ukrajine. Kijev strahuje da će most ograničiti kretanje brodova iz Marijupolja i Berdjanska, koji se nalaze na Azovskom moru, a ukrajinski eksperti smatraju da dejstva Rusije nose „vojno-politički karakter“, stvaraju „novo polje socijalno-ekonomskih rizika stagnacije u delu Ukrajine oko Azovskog mora“ i povećavaju pretnje u kontekstu kopnenog koridora u „okupirani“ Krim.
Ruski eksperti iz oblasti bezbednosti i borbe protiv terorizma navode da će Rusija Krimski most, na prvom mestu, morati da brani od napada iz Ukrajine, a takođe ističu da je „Rosgvardija“, koja je sastavljena od vrhunski obučenih boraca, u stanju da uspešno reši sve zadatke.