„Uprkos lažnim izjavama iz Vašingtona, Londona i nekoliko drugih prestonica, nema razloga da se dramatizuje situacija oko Zajedničkog mehanizma za istragu. Njegov trenutni mandat ističe tek 16. novembra. Više od tri nedelje sasvim je dovoljno da se prouči očekivani izveštaj i odredi buduća sudbina mehanizma“, ističe se u dokumentu Ministarstva.
Rusija je 24. oktobra blokirala nacrt rezolucije Saveta bezbednosti UN o produženju mandata misije Ujedinjenih nacija i Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO) za istragu o hemijskim napadima u Siriji.
Glasanje o dokumentu koji su pripremile Sjedinjene Američke Države održano je u utorak. Za usvajanje dokumenta je glasalo 11 država-članica SB UN. Rusija i Bolivija glasale su protiv, a Kazahstan i Kina, stalna članica tog tela, bili su uzdržani.
Ministarstvo dodaje da Zapad ne želi da ustanovi istinu u istrazi o upotrebi hemijskog oružja u Siriji, već da iskoristi međunarodne strukture da bi izvršio pritisak na Damask.
Ministarstvo je naglasilo da su upotreba sarina u sirijskom Han Šejhunu u aprilu i kasniji razvoj događaja otkrili „ozbiljne sistemske probleme u radu misije OZHO za utvrđivanje činjenica i Zajedničkog mehanizma za istragu“.
„Ali čini se da su zapadne kolege potpuno zadovoljne trenutnom situacijom. Štaviše, oni se žestoko bore da sve ostane kao što jeste. A to je zato što njihov cilj nije uspostavljanje istine, nego iskorišćavanje relevantnih međunarodnih struktura za povećanje pritiska na Damask“, ističe se u dokumentu.
Kao glavne probleme u radu misije OZHO i Zajedničkog mehanizma Moskva ističe „selektivno ispunjenje mandata i nespremnost ili nesposobnost da se koriste sve metode istraživanja predviđene Konvencijom o zabrani hemijskog oružja i faktičko odbijanje da se sprovede istraga na licu mesta“.
„Pa čak, kao što je nedavno otkriveno, i pokušaj (misije) da međunarodnu zajednicu dovede u zabludu u pogledu mogućnosti bezbednog pristupa Han Šejhunu. Jasno je da ako zaista želimo da utvrdimo krivce za upotrebu hemijskog oružja, ti fundamentalni nedostaci moraju hitno da budu ispravljeni“, dodaje se u saopštenju.
Rusija će u najkraćem mogućem roku predati konkretne ideje Savetu bezbednosti UN o tome šta treba da se učini za stvarnu objektivnost istrage o hemijskim napadima u Siriji, navodi se u saopštenju Ministarstva.
„Potvrđujemo nameru da u najkraćem mogućem roku nakon prijema izveštaja Savetu bezbednosti podnesemo na razmatranje konkretno mišljenje o tome šta treba preduzeti kako bi se ne na rečima, već na delu osigurali prava nezavisnost, objektivnost i profesionalizam u istrazi o zločinima sa upotrebom otrovnih supstanci“, naglašava Ministarstvo spoljnih poslova.
Ministarstvo je komentarisalo izjave Zapada o odluci ruske strane da blokira rezoluciju Saveta bezbednosti UN o proširenju nadležnosti Komisije za istraživanje hemijskih napada u Siriji.
„Ministarstvo spoljnih poslova Rusije očekivalo je da će odmah nakon veta od 24. oktobra na nacrt američke rezolucije o produženju mandata Zajedničkog mehanizma za istragu OZHO-UN uslediti oštri napadi predstavnika više zapadnih zemalja na nas. Stepen njihove besramnosti je van svake mere“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ministarstvo je podsetilo da je portparol Bele kuće Sara Sanders, na primer, izjavila da Moskva „odobrava da Asadov režim upotrebljava hemijsko oružje protiv nedužnih žena i nedužne dece“, a da je stalna predstavnica SAD u UN Niki Hejli rekla da je Rusija „još jednom podržala diktatora i teroriste koji koriste hemijsko oružje“.
„Pozivamo naše američke kolege da se pridržavaju barem minimalne pristojnosti. U civilizovanim međunarodnim odnosima nije uobičajeno da se tako grubo izobličava stav protivnika, brinući samo o tome da ga zatim ’razotkriju‘ i predstave u lošem svetlu“, naglašava se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.