Mladi ljudi moraju pokrenuti novu eru odnosa između Crne Gore i Rusije, nastavljajući ono što je pre tri veka započeo vladika Danilo kada se zaputio u Rusiju, započinjući time izgradnju naših viševekovnih odnosa, koji se nisu zasnivali samo na interesima, već i na bliskosti i bratstvu, poručio je lider političke organizacije Otpor beznađu i osnivač Pokreta za neutralnost Marko Milačić tokom sastanka sa zamenikom sekretara Generalnog saveta partije Jedinstvena Rusija, i članom odbora Ruske dume za međunarodna pitanja Sergejom Železnjakom, u centrali te partije u Moskvi.
Milačić je rekao da su Crna Gora i Rusija večne i da zato i naši odnosi moraju biti takvi — večni i najbolji mogući.
„Trenutno neprijateljstvo Crne Gore prema Rusiji je patologija istorije, malignitet i neophodno je lečenje. Preki lek je smena vlasti u Crnoj Gori, ali ne i dovoljan. Dužnost i obaveza ozbiljnih političara, pre svega mladih, u Crnoj Gori jeste da rusko-crnogorski odnosi pod hitno ozdrave, da se osavremene i postave na temelje najbližih političkih, ekonomskih i kulturnih veza između dve države, temelje koji će odoleti izazovima budućnosti. Upravo na onakve temelje kakve zaslužuju naše moderne zemlje i kakve zaslužuje trovekovna istorija naših odnosa“, naveo je Milačić.
On je poručio da se ono što vlast širi sankcijama, propagandom „i drugim vidovima neprijateljstva“, pod hitno, kako je kazao, zbog vitalnih interesa Crne Gore i naroda koji želi najbolje moguće odnose sa Rusijom, mora počistiti.
„Verujem, stoga, i da ova poseta, u trenutku dok je Crna Gora uvela sankcije Rusiji, mimo volje većine građana Crne Gore i u trenutku najžešće anti-ruske histerije, doprinosi onome, što ćemo, nemam dilemu, izgraditi u budućnosti: stvaranju najbližih mogućih odnosa, boljim nego ikada“, naveo je Milačić.
On je istakao da bi svaka vlast, osim, kako je rekao, onih neslobodnih i iskompleksiranih, kakva je crnogorska, bila srećna da deli ovakvu kulturno-istorijsku bliskost sa Rusijom, jer to za ozbiljnu politiku, može biti samo šansa koja se ne propušta.
Milačić je dodao da „moramo raditi skupa i na stvaranju neophodnih pretpostavki, da čim se stvore elementarni politički preduslovi, predsednik Ruske Federacije poseti Crnu Goru“.
Opisujući stanje u Crnoj Gori Milačić je rekao da je Crna Gora „postala američki kopneni nosač za Balkan, ali ne aviona, već anti-ruske histerije“.
Železnjak je predočio, kako je saopšteno iz Otpora beznađu, uznemirenost Rusije stanjem u Crnoj Gori i na Balkanu u celosti.
„Uvukavši Crnu Goru u NATO protiv volje njenih građana, vlast Crne Gore je potpisala gubitak samostalnosti u vođenju spoljnje politike, pretvorivši suverenu državu u satelit NATO alijanse. Mi s negodovanjem posmatramo kako crnogorski režim, cinično i protivzakonito uvlači specijalne predstavnike SAD u unutrašnji politički konflikt u Crnoj Gori, dajući im status strane u sukobu, pokušavajući pri tome da iskoristi NATO kao instrument grubog gušenja opozicionih snaga nezadovoljnih antinarodnom politikom vlasti“.
Železnjak je sugerisao da se kriminalnom delovanju crnogorskog režima može suprotstaviti samo ujedinjena opozicija.
On je ocenio da su se na današnji dan u Crnoj Gori stvorili objektivni uslovi za smenu vlasti, koja je, kako je rekao, umorila Zapad neobuzdanom korupcijom i kriminalom.
„Vlast je ispunila sve zadatke koje je pred nju postavio establišment SAD, a po američkoj kolonijalnoj logici on se obavezno smenjuje, a na zamenu dolaze neke nove persone, koje nisu opterećene kriminalnom prošlošću. Ipak, postojeći raskol opozicionih snaga u državi na dva tabora, neprestani konflikt među njima, i odsustvo praktičnih koraka u stvaranju zajedničke, konstruktivne opozicione platforme i programa delovanja, onemogućavaju bilo kakve ozbiljne promene.“
Železnjak ocenjuje da će se, sve dok se u Crnoj Gori ne pojavi objedinjena politička koalicija, koju će podržavati narod i koja bi mogla izvesti državu iz duboke krize, vlast održavati najžešćim metodama, uključujući provokacije i metode sile.
Sastanku su prisustvovali i Konstantin Petričenko i Viktor Kolbanovski, sa ruske strane, kao i jedan od osnivača Otpora beznađu, Božidar Čarmak.