Srbija bi trebalo duboko i iskreno da se zahvali američkom zvaničniku Hojtu Jiju, koji nam je usred Beograda, prvi put potpuno otvoreno i direktno, „nacrtao“ šta Vašington zahteva od naše države.
Bez rukavica, skrivalica između redova i suptilnih diplomatskih poruka, zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara revolveraški je potegao spisak ultimatuma.
U najkraćem, Hojt Ji traži od Srbije:
- Da se potpuno odrekne svoje južne pokrajine Kosova i Metohije.
- Da uvede sankcije Ruskoj Federaciji.
- Da zatvori srpsko-ruski Humanitarni centar u Nišu.
I sve tri stvari Amerika od Srbije zahteva odmah. Bez odlaganja. I sve tri stvari, dao nam je do znanja Ji, Beograd mora da ispuni da bi nastavio put ka Evropskoj uniji.
Tako smo od američkog gosta saznali još nešto zbog čega bi, takođe, trebalo da mu budemo veoma zahvalni.
A to je da za ulazak Srbije u EU nisu presudni standardi, poglavlja, skrininzi, evropske norme i zakoni… Niti da o ulasku Srbije u EU odlučuju visoki komesari, ambasadori i vojske briselskih birokrata.
Hojt nam je otvorio oči: o ulasku Srbije u Evropsku uniju odlučuju isključivo SAD, a jedino „pregovaračko poglavlje“ je — spisak ucena koje nam uruče pomoćnici zamenika američkih državnih sekretara.
U suštini, svi ti američki zahtevi, koji nisu novi već su samo, hvala Hojtu, obnarodovani, mogu da se sažmu i u jedno:
Srbija, da bi napredovala na evropskom i evroatlantskom putu, mora da se odrekne sopstvenog suvereniteta, sopstvene spoljne politike, sopstvene državnosti, prijatelja i partnera. Mora da se odrekne — sebe.
E sada, kada imamo američke karte tako pokeraški otvorene i kada svaki građanin Srbije vidi šta se od naše zemlje zahteva, na državi je da donese odluku.
Na ovoj raskrsnici svi politički akteri moraju da daju nedvosmislen odgovor:
Treba li Srbija da se odrekne Kosova i da postane neprijatelj Rusiji da bi išla ka Evropskoj uniji?
To je najvažnije političko pitanje Srbije u ovoj epohi. To je pitanje na kome se lomi budućnost. To su oni trenuci u istoriji kad se opredeljuje život generacije Srba.
Ovo je dilema koju bi, kad svi iznesu svoj stav, morali da razreše i građani Srbije na referendumu.
Još jednom, hvala Hojtu Jiju, iako nam je samo iskreno rekao ono što smo oduvek znali.