Goste „Energije Sputnjika“ prof. dr Aleksandara Orlovića sa beogradskog Tehnološko-metalurškog fakulteta i dr Dragana Govedaricu, profesora na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu, pitamo kako će druga faze modernizacije Rafinerije nafte u Pančevu uticati na Naftnu industriju Srbije.
Pozicija Rafinerije i NIS-a posle okončanja modernizacije u odnosu na naftne kompanije, odnosno rafinerije u okruženju i u Jugoistočnoj Evropi. Kako će modernizacija Rafinerije nafte Pančevo uticati na konkurentnost proizvoda Naftne industrije Srbije na domaćem i regionalnom tržištu?
Posebno je interesantan odnos inostranih suvlasnika — dok „Gasprom“ ulaže u konkurentnost rafinerije NIS-a, mađarski MOL ne planira modernizaciju „Ininih“ rafinerija u Hrvatskoj.
U Evropi je godinama unazad primetan disbalans proizvodnje benzina i dizela u odnosu na zahteve tržišta. U emisiji ćemo pokušati da odgovorimo na pitanje kakva će situacija biti sa proizvodnim pogonom u Pančevu posle okončane modernizacije. Koliko će ova modernizacija u RF Pančevo uticati na mogućnost izvoza na evropska tržišta naftnih derivata?
Iz „Helenih petrola“ tvrde da su im najveća konkurencija u poslovanju azijske rafinerije sa svojim proizvodnim programima. Istovremeno se u Evropi poslednjih godina smanjuju rafinerijski kapaciteti. Od gostiju „Energije Sputnjika“ čućemo komentare aktuelne situacije i odgovore na pitanje koliko, realno, naftne kompanije mogu da zarađuju, odnosno budu profitabilne sa sve nižim maržama za rafinerijsku preradu sirove nafte. Da li će se zbog toga nastaviti trend zatvaranja evropskih rafinerija, a umesto sirove nafte se uvoziti gotovi derivati?