Iranci su na tribinama uočljivi već na prvi pogled. Za razliku od ruskih navijača, oni su glasni, veseli, šareno odeveni. Veliki broj iranskih navijača je na utakamicu došao pripremljen „od glave do pete“, odeveni u boje nacionalne zastave i sa crveno-belo-zelenim „štraftama“ na licu.
Posebno je bilo zanimljivo i lepo posmatrati iranske devojke koje su sa tribina bodrile igrače nacionalnog tima. Najvećim delom, ove devojke su studentkinje koje pohađaju univerzitete širom Rusije.
Mladi Iranci su za Sputnjik izneli svoje viđenje priprema za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2018. godine.
Sivuš, koji je na utakmicu došao iz Moskve, nije krio svoje oduševljenje stadionom:
„Bez problema sam kupio ulaznicu i brzo sam ušao na stadion, bez gužvi i stajanja. Na stadionu radi mnogo ljubaznih pomoćnika, oni su nam pomogli da veoma brzo i lako nađemo svoja mesta. Nije bilo problema među navijačima sa obe strane — i iranski i ruski navijači su mirno sedeli jedni pored drugih, bez bilo kakvih tenzija.“
Mahsa, studentkinja medicine iz Kazanja, takođe je visoko ocenila posebnu atmosferu na stadionu:
„Prvi put sam na stadionu i veoma sam srećna zbog toga što prisustvujem utakmici. Iranski konzulat u Kazanju je za nas unapred rezervisao ulaznice. Bez bilo kakvih problema smo došli na stadion. Atmosfera je jednostavno rečeno — odlična! Ruski navijači su veoma ljubazni i gostoljubivi.“
Iranski student Said, koji je tek od nedavno u Rusiji, gde je došao na studije, ipak je imao manjih problema sa kupovinom karata:
„Ispostavilo se da smo prekasno naručili, odnosno rezervisali ulaznice. Ruski navijači su veoma mirni, štaviše, rado su sa nama razgovarali. Ali Iranci su po prirodi mnogo bučniji, pa smo mi na stadionu i vikali, glasno navijali, pružajući podršku našoj ekipi.“
Na fudbalsku utakmicu u Kazanj je doleteo i Hodadad Azizi, član nacionalne reprezentacije u periodu od 1992. do 2005. godine. Kaže da je oduševljen novim stadionom, ali i ponašanjem navijača obe ekipe, istakavši da su u Kazanju ruski navijači bodrili svoje fudbalere vrlo civilizovano.
„Igrao sam na tri kontinenta: u Aziji, Evropi i u Americi. I znam kako mogu da izgledaju utakmice. Mogu reći da u Kazanju nikakvih ekscesa nije bilo, ruski navijači su mirno pratili igru. U Evropi, koja se smatra kolevkom civilizacije, navijači se ponašaju daleko drugačije. Rusiju najviše kritikuje Engleska, čiji navijači-huligani prave probleme po celom svetu. Možda je baš zato Engleska protiv održavanja šampionata u Rusiji.“
Azizi ističe da su ruski navijači bili potpuno mirni čak i kada je Serdar Azmun, iranski reprezentativac, a inače trenutno i napadač ruskog kluba Rubin postigao pogodak:
„Mi smo u trenutku kada je dat gol sedeli na tribinama među ruskim navijačima i nismo skrivali svoju radost, skočili smo sa svojih mesta i mahali rukama. Nikavu neprijatnost niti mržnju nismo osetili. U Nemačkoj biste i levo i desno mogli čuti samo uvrede. Ovde toga nije bilo.“
Azizi zaključuje da se Rusija, prema onome što je on video, veoma ozbiljno priprema za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2018. godine. Takođe, naš sagovornik govori da je stadion „Kazanj-Arena“ ne samo vizuelno lep, već i udoban za posetioce jer je dobro osmišljen. Bivši iranski fudbalski reprezentativac zaključuje da Rusija još i pre početka šampionata pokazuje da radi na svim aspektima kako sportskim, tako i tehničkim kako bi samo prvenstvo bilo uspešno održano.