„Sloboda govora na britanski način: Boris Džonson oklevetao je svoje kolege zbog toga što upotrebljavaju tu slobodu, dolazeći u naše emisije. Bilo bi smešno da nije tako žalosno“, istakla Simonjanova.
Ranije je Džonson kritikovao učešće članova opozicione partije u programu televizije RT.
I portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova je tokom diskusije „Lažne vesti kao pretnja digitalnoj diplomatiji“ u okviru foruma mladih diplomata komentarisala pritisak na televiziju RT.
Ona je pretpostavila da je doneta odluka, možda uz učešće obaveštajnih službi, kako neutralisati televizijski kanal RT u Sjedinjenim Američkim Državama.
„Počela je naredna faza kampanje u vezi sa činjenicom da u SAD ova televizija mora da se pridržava zakona o stranim agentima“, rekla je Zaharova.
Ona je navela da postoji „jedno malo ali“ — druge strane televizije, poput „Dojče vele“ i Bi-Bi-Sija, ovaj zakon ne izvršavaju.
„I niko ne dolazi kod njih, ne zadržava dopisnike i ne govori da oni krše zakon države-domaćina, ne potpadajući pod taj zakon. A prema, na primer, televiziji RT, obavezno je potrebno primeniti ovaj zakon. Ovo nije samo izborna mera, to je ciljana politika, ne samo za neutralisanje televizije već za njeno uništenje na teritoriji Sjedinjenih Američkih Država. I mi smo rekli, prvi put za mnogo godina, decenija, da ćemo ovog puta primeniti recipročne mere protiv američkih medija u Rusiji“, odgovorila je Zaharova na pitanje dopisnika RT.
Portparolka Ministarstva takođe je naglasila da „televizija daje i pokušava da dâ objektivno gledište“.
„On pruža platformu za ljude potpuno drugačijih pogleda“, dodala je ona.