Nemački list navodi da je savezna država Saksonija pretvorena u neku vrstu „tranzitne zemlje“ za prebacivanje američke vojne tehnike u Poljsku sa ciljem zastrašivanja Rusije.
Vojna tehnika na železničkim prugama, stanicama i auto-putevima u saveznoj državi Saksonija svakako zabrinjava, piše „Fraje prese“. U poslednje vreme su čitaoci nemačkih novina „više puta videli i fotografisali teretne kompozicije sa tenkovima — u blizini Rajhenbaha im Fogtlanda, u Mitvajdu“.
Evo već nekoliko dana na železničkoj stanici u Mitvajdu stoji „takav voz“, nastavlja „Fraje prese“.
„Pitanje je, šta se zapravo ovde dešava?“
Prema rečima jednog predstavnika Oružanih snaga SAD u Nemačkoj, kompozicija sa tenkovima zaustavila se u Mitvajdu, jer je saobraćaj na severu zemlje blokiran na nekoliko delova pruge. Kompanija „Dojče ban“ odbila je da komentariše tu situaciju, navodno u interesu zaštite podataka. Ćuti i Ministarstvo odbrane Nemačke, ističe list.
U Ambasadi SAD u Berlinu list je uspeo da sazna da je Saksonija postala neka vrsta „tranzitne zemlje“ za prebacivanje američke vojne tehnike u Poljsku. Tamo se trenutno „izvode različite operacije, čiji je glavni cilj vojno zastrašivanje Rusije“, precizira „Fraje prese“.
Iz bezbednosnih razloga predstavnici američke vojske ne žele da podele informacije o tome koliko ukupno kompozicija vozova sa američkom vojnom tehnikom „tumara po Saksoniji“.
„Na primer, prema rečima očevidaca, još jedan voz sa tenkovima primećen je na putu iz bavarskog grada Hofa u pravcu Saksonije“, ističe nemački list.
Osim toga, ovih dana, u okviru „još jedne operacije“, u Poljsku će se preko Frankenberga prebaciti oko 800 američkih vojnika. Njih će pratiti borbena pešadijska vozila vojske SAD tipa „Strajker“, prenosi „Fraje prese“.
„Privremeno raspoređivanje trupa NATO-a u Poljskoj i baltičkim državama trebalo bi da zadovolji potrebu istočnih partnera Alijanse za zaštitom. Pošto statut NATO-a zabranjuje duže prisustvo zapadnih trupa na istočnoj granici saveza, jedinice se menjaju po principu rotacije. Zapravo, trupe NATO-a stalno se nalaze na granici sa Rusijom, što sa svoje strane izaziva kritike Moskve“, zaključuje nemački list.