Pozdravljajući učesnike skupa, ruski predsednik je istakao da pokušaji mešanja u život drugih zemalja, bez poznavanja njihovih nacionalnih specifičnosti, donose haos kakav vlada na Bliskom istoku i u Severnoj Africi, kao i rast opasnosti od terorizma.
„U savremenom svetu nema i ne može da bude šablonskih modela razvoja. Svaka država ima prirodno i neosporivo pravo da sama određuje svoju sudbinu, kao što je utvrđeno i Poveljom Ujedinjenih nacija“, naglasio je Putin.
Prema njegovim rečima, svetska zajednica sada treba da razmišlja o obnovi Sirije i o obimu pomoći ovoj zemlji.
Ruski predsednik je ocenio da su sporazumi o zonama deeskalacije u Siriji stvorili uslove za unapređenje dijaloga u toj zemlji.
„Nedavno je u Astani, u Kazahstanu, dogovoreno da se utvrde četiri zone deeskalacije u Siriji, uz učešće zemalja-garanata, Rusije, Irana, Turske, i uz podršku mnogih drugih država. Ovaj dogovor stvara uslove za napredovanje u ispunjavanju Rezolucije Saveta bezbednosti UN 2254 na osnovu direktnog dijaloga vlade i opozicije i zajedničkog rada na što bržem uništavanju terorističkog uporišta, uspostavljanja mira i očuvanja jedinstva u Siriji“, rekao je Putin.
Sankcije parlamentarcima su štetne i glupe
Putin je, takođe, upozorio da je sistem međunarodnog prava počeo da se kruni i da se sve više ograničavaju pokušaji vođenja dijaloga.
„Svaki parlament na svetu izražava volju svog naroda, zbog čega igra veoma značajnu, a povremeno i vodeću ulogu u izradi nacionalnih modela razvoja i, naravno, u potrazi za odgovorima na savremene izazove i pretnje koji su nam svima zajednički. Na njih se odnosi erozija sistema međunarodnog prava, pa i sama kultura međudržavnog dijaloga. Nažalost, takva je današnja praksa“, rekao je Putin.
On je, takođe, istakao da je praksa uvođenja sankcija parlamentarcima nedopustiva i kontraproduktivna.
„Nažalost, vidimo da su u poslednje vreme sve aktivniji pokušaji da se ograniče direktni kontakti i komunikacija sa zakonodavcima, imam u vidu praksu uvođenja diskriminacionih ograničenja i sankcionih spiskova, na kojima su često i parlamentarci. Smatramo takvu praksu nedopustivom, štetnom i jednostavno glupom“, rekao je ruski predsednik i dodao da je najgore kada se u okviru interparlamentarnih struktura odstranjuju cele delegacije.
„Nažalost, i to se dešava, a to, prema našem mišljenju, protivreči principu slobodne međuparlamentarne saradnje, suverenom pravu svake države da iskazuje i civilizovano, otvoreno brani svoju tačku gledišta“, naglasio je Putin.
On je istakao da će Rusija dosledno pratiti put razvoja demokratskih, predstavničkih institucija vlasti i povećavati autoritet i značaj zakonodavne grane vlasti.
Ruski predsednik je podsetio da u savremenoj Rusiji parlament ima visoka, nezavisna i ključna ovlašćenja, koja su garantovana i Ustavom.