Američki lingvista i filozof Noam Čomski ocenio je da predsednik SAD Donald Tramp svojim lakrdijama vezuje svu pažnju javnosti za sebe i da više nije važno čak ni kako to radi.
„Same tvrdnje koje on iznosi nisu važne. Bitno je da se time skreće pažnja sa onoga što se zbiva u pozadini. Iza scene, van domašaja svetlosti reflektora, tim najzagriženijih republikanaca vredno radi na sprovođenju politika koje imaju za cilj da još više obogate njihovo pravo biračko telo: one koji poseduju privatno bogatstvo i moć, ’gospodare čovečanstva‘“, rekao je Čomski a prenosi portal „Tom dispeč“.
Te politike će imati pogubne posledice za najšire slojeve stanovništva i buduće generacije, ali oni su nevažni jer republikanci o njima ne razmišljaju, smatra Čomski i dodaje da oni već godinama rade na „nametanju tih destruktivnih politika“.
Sva krivica za nastalu štetu ne može se pripisati „prevarantu koji nominalno vrši vlast“, pomoćnicima kojima se okružio i silama koje je oslobodio u Kongresu, ističe jedan od najvećih svetskih intelektualaca.
„Neki od najopasnijih trendova koje donosi Trampov mandat nadovezuju se na inicijative pokrenute u Obaminom mandatu — inicijative iza kojih je, ne smemo zaboraviti, stajao pritisak republikanskog Kongresa“, kaže on.
Čomski podseća na studiju objavljenu u „Biltenu atomskih fizičara“ po kojoj je program modernizacije nuklearnog arsenala koji je sproveo Obama uvećao „ukupnu razornu moć postojećih nuklearnih projektila približno tri puta — a to je upravo razvoj događaja kakav se može očekivati u zemlji koja želi da razvije sposobnost da povede i dobije nuklearni rat tako što će prvim udarom uništiti arsenal protivnika“.
Kao što se ističe u analizi, uvećani nuklearni kapaciteti ugrožavaju stratešku stabilnost od koje zavisi opstanak čovečanstva, naglasio je Čomski.
„A zastrašujući izveštaji o katastrofama koje su za dlaku izbegnute i neodgovorno ponašanje naših lidera u nekoliko poslednjih godina jasno pokazuju koliko nam je opstanak neizvestan. Taj isti program sada sprovodi Tramp i to, uz pretnju ekološke katastrofe, zasenjuje sve druge probleme — a gotovo niko ne govori o tome jer je sva pažnja usmerena na klovna pod reflektorima“, rekao je Čomski.
Prema njegovim rečima, ne možemo da znamo koliko je jasna Trampova predstava o onome što on i njegovi pomagači zapravo rade.
„Sasvim je moguće da je on autentičan u svojim postupcima, da imamo posla sa nekompetentnim i preosetljivim megalomanijakom čija je jedina ideologija on sam. A šta nam donosi dominacija ekstremističkog krila republikanske organizacije? To je sasvim očigledno“, rekao je Čomski.
Na pitanje kako tumači to što je prva zemlja koju je Tramp posetio bila Saudijska Arabija, Čomski je odgovorio da je to zemlja u kojoj se oseća kao kod kuće, koju „krase“ brutalna diktatura, represija, vodeći proizvođač nafte i ogromnog bogatstva.
Kad je reč o krizi na Bliskom istoku, Čomski je ocenio da zvanični Vašington već šest decenija tretira Iran kao „možda najopasniju zemlju na svetu“ zato što Iranu „nikada nije oprošteno svrgavanje diktatora kojeg je Vašington instalirao u državnom udaru 1953, kojim je razoren parlamentarni režim u Iranu, kao ni ideja da on ima pravo da raspolaže sopstvenim prirodnim resursima“.
Čomski je podsetio da su u Iračko-iranskom ratu SAD podržavale Sadama Huseina.
„U sukobu su poginule stotine hiljada Iranaca, a mnogi su ubijeni hemijskim oružjem. Reganova podrška njegovom savezniku Sadamu bila je takva da je, kada je Irak napao američki brod ’Stark‘, na kojem je poginulo 37 američkih mornara, jedina reakcija bio blagi ukor. Regan je takođe pokušao da Iranu pripiše odgovornost za užasne Sadamove napade hemijskim oružjem na iračke Kurde“, rekao je on.
„Ponavljanjem optužbi na račun Irana, Tramp se pridružio najvećim i najrepresivnijim diktatorima“, naglasio je Čomski.