On će pisati naredni izveštaj o situaciji na Kosovu i Metohiji i poštovanju ljudskih prava, vladavini prava i dostizanju standarda Saveta Evrope, saopšteno je iz Skupštine Srbije.
Roka, koji je član španske delegacije, izabran je za izvestioca tajnim glasanjem na Političkom komitetu Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, a protivkandidat mu je bio Morgens Jensen iz Danske.
Kako je izjavila šefica delegacije Marija Obradović, Roka je izabran nakon što je srpska delegacija uspela da ospori Jensenovu kandidaturu.
„Srpska delegacija uspela je da ospori kandidaturu gospodina Morgensa Jensena, koji je u prethodnom periodu više puta iskazao svoju pristrasnost, izlazeći u susret zahtevima delegacije parlamenta Kosova i Metohije, čime je nesporno doveo sebe u sukob interesa povodom ovog izveštaj“, izjavila je Obradovićeva.
Ona je navela da je Jensen glasao čak i protiv pregovora dve delegacije o načinu zastupljenosti prištinske delegacije u PS Saveta Evrope, istovremeno u potpunosti ignorišući stavove srpske strane.
Rok za izradu izveštaja PS Saveta Evrope o situaciji na KiM je dve godine.
Kada je reč o dešavanjima na Pirinejskom poluostrvu i slučaju Katalonije, novoizabrana potpredsednica PS SE Marija Obradović prenela je na Političkom komitetu PS SE stav Srbije po pitanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Španije.
„Želim da vas podsetim da se nalazimo u PS SE, kući ljudskih prava, čiji je jedan od osnovnih principa vladavina prava i ako budemo sledili samo taj princip jasno je kako treba da se postavimo u slučaju Katalonije“, započela je Obradovićeva.
„Stav Srbije je da snažno podržavamo suverenitet i teritorijalni integritet Španije. Smatramo da nije prihvatljivo spoljno mešanje u unutrašnja pitanja Španije. Srbija najbolje zna kakvu štetu može da nanese pravljenje izuzetaka u pogledu nepoštovanja teritorijalnog integriteta i međunarodnog prava, jer je presedan napravljen upravo u slučaju Kosova i Metohije“, istakla je šefica srpske delegacije u PS Saveta Evrope.
Ona je podsetila da se odstupanjem od poštovanja međunarodnog prava u slučaju Katalonije otvara put ka sličnim krizama u Evropi i svetu.
Izvor: Tanjug