Nakon potpisivanja Memoranduma o razumevanju sa kosovskom vladom, O’Konel je saopštio da Kosovo ne može da napreduje sa neprofesionalcima i poslušnicima.
„Korupcija i nepotizam i dalje predstavljaju ozbiljne probleme za Kosovo, a najbolji primeri tih slučajeva jesu javna imenovanja neprofesionalaca koji nisu tu da pomognu, već da unaprede ciljeve svojih šefova“, rekao je O’Konel.
Britanski diplomata je kazao da Priština i Velika Britanija imaju zajednički interes da „Kosovo bude bezbedna, prosperitetna i ekonomski i politički razvijena zemlja“.
A da bi napredovalo, dodao je britanski diplomata, potrebni su sposobni i nezavisni ljudi u javnim institucijama.
„Zato smo i započeli zajednički projekat zapošljavanja visokoobrazovanih kadrova“, preneo je portal „Indeks onlajn“ reči britanskog ambasadora.
O’Konel je istovremeno izrazio zadovoljstvo što su premijer Ramuš Haradinaj i koalicioni partneri u kosovskoj vladi odlučili da ubrzaju taj projekat.
Inače, Tači je ranije na zajedničkoj konferenciji sa albanskim predsednikom Iljirom Metom komentarisao to što je ambasador Velike Britanije napustio konferenciju na kojoj je razmatran izveštaj o odnosu građana Kosova prema formiranju Specijalnog suda za ratne zločine OVK nad Srbima.
Odgovarajući na pitanje novinara, Tači je ocenio da je takvo ponašanje ambasadora „dečje i nimalo diplomatsko“.
Dodao je da on nije video da je ambasador bio u sali, pa nije video ni da je otišao.
„Ako je izašao zato što je imao obaveze, to je njegova odluka. A ako je izašao nezadovoljan raspravom, to je onda frustrirajuće ponašanje, dečje i nimalo diplomatsko“, istakao je Tači.
Tači je na toj konferenciji rekao da je pristao na formiranje Specijalnog suda pod pritiskom međunarodne zajednice, uz obećanje da će Kosovu biti napravljeni ustupci, među kojima su, između ostalih, nova priznavanja nezavisnosti i članstvo u Unesku.
Tanjug