„Satovi, koje smo uključili u opremu ’Ratnik‘, zadržavaju svoje osobine i nakon uticaja sunčevog zračenja i elektromagnetnih impulsa, na primer, prilikom nuklearne eksplozije. Ako vojnik bude izložen elektromagnetnom udaru atomske bombe, sat će nastaviti da radi“, navodi Oleg Faustov, glavni konstruktor za sistem za održavanje vojne opreme Centralnog naučnog instituta za precizno mašinstvo.
Sat koji je opremljen mehanizmom za samonavijanje, brzo i tačno određuje vreme u složenim klimatskim uslovima (od —40 stepeni do + 50 stepeni Celizijusa) i teškim uslovima rada. Sat ima modifikaciju sa kojom možete da plivate u vodi. Ukupna težina sata na narukvici ne prelazi 100 grama. Radni vek sata je najmanje 10 godina.
Ranije je generalni direktor Instituta Dmitrij Semizorov rekao novinarima da je vojna oprema „Ratnik“ uspešno prošla borbenu eksploataciju u Siriji, tokom koje se nije pokvario nijedan njegov zaštitni element.
Serijska isporuka opreme „vojnika budućnosti“ druge generacije „Ratnik“ ruskim oružanim snagama počela je 2017. godine. Njen komplet kombinuje savremeno ručno oružje, efikasne komplete za zaštitu, izviđačku i komunikacionu opremu — oko 10 različitih podsistema. On je predviđen za rad u različitim klimatskim uslovima u bilo koje doba dana.
Trenutno su u toku naučno-istraživački radovi na borbenoj opremi treće generacije („Ratnik 3“). U nju će biti uključen i šlem sa integrisanim sistemom kontrole, borbeni egzoskelet, protivminska obuća i drugi elementi.