Navedena oružja na kojima se radi su „nova vrsta pretnje“, jer su napravljena za izbegavanje odbrambenih protivraketnih sistema, te bi države imale manje vremena za odgovor na takav napad, tvrdi se u studiji istraživačke organizacije RAND.
Ako se ta tehnologija bude razvijala nekontrolisano, zemlje bi mogle da postave svoje odbrambene sisteme na podešavanja „trenutne odmazde“, a time i da povećaju šanse za izbijanje raketnog rata.
„Razvoj hipersoničnih raketa povećao bi šansu strateškog rata. Podstakao bi države da postanu brze na okidaču“, tvrdi autor studije Ričard Špajer.
Stručnjaci navode u studiji da svet ima manje od 10 godina da primeni režim ograničavanja naoružavanja, prenosi „Indeks“.
Pretnja od hipersoničnih raketa nije povezana samo sa njihovom ekstremnom brzinom već i sa tim da se njima može jako precizno upravljati, a to je karakteristika koju ne poseduju tradicionalni balistički projektili.
Rusija, Kina i SAD razvijaju tu tehnologiju, a istraživači RAND-a upozoravaju da se te zemlje moraju saglasiti oko toga da ne prodaju cele sisteme ili veće podsisteme takvog naoružanja drugima.