Dačić je za RTS rekao da je to „pokazatelj promenjene i poboljšane spoljnopolitičke pozicije Srbije“.
„Sama činjenica da su te dve velike sile odabrale Beograd kao mesto gde će se sastati govori o tome da imamo drugačiji spoljnopolitički položaj nego kako je to bilo ranije“, rekao je Dačić ranije za Radio-televiziju Vojvodine.
Izaslanici Moskve i Vašingtona sastali su se da bi razgovarali o bržoj implementaciji sporazuma iz Minska, kao i o obnavljanju teritorijalnog integriteta Ukrajine, a razgovor u Beogradu deo je mnogobrojnih multilateralnih napora da se taj konflikt reši.
Portparol Stejt departmenta rekao je juče za „Glas Amerike“ da će se specijalni izaslanik SAD za okončanje sukoba u Donbasu Kurt Volker i pomoćnik ruskog predsednika Vladislav Surkov sastati danas u Beogradu.
Kako navode iz Stejt departmenta, tema razgovora je implementacija sporazuma iz Minska.
Iz američke ambasade u Srbiji naveli su da je Beograd pogodno i gostoljubivo mesto za ovakvu diskusiju, preneli su beogradski mediji.
„Više od 10.000 ljudi ubijeno je u konfliktima na istoku Ukrajine. Razgovori koji će biti održani u Beogradu deo su mnogobrojnih multilateralnih napora da se taj konflikt reši. Sjedinjene Američke Države zahvalne su srpskoj vladi čije je gostoprimstvo učinilo Beograd pogodnim i gostoljubivim mestom za takvu diskusiju“, rečeno je iz američke ambasade u Beogradu za „Blic“.
Kako su navele „Večernje novosti“, tačno vreme i lokacija susreta se drže u tajnosti.
Specijalni izaslanik SAD za okončanje sukoba u Donbasu Kurt Volker, objavio je na Tviteru da će se 7. oktobra sastati sa pomoćnikom ruskog predsednika Vladislavom Surkovom u Beogradu.
„Sastaću se s ruskim kolegom u oktobru u Beogradu, kako bi razgovarali o bržoj implementaciji Minska i o obnavljanju teritorijalnog integriteta Ukrajine“, objavio je Voker na Tviteru u četvrtak.
„U ovom slučaju pregovori nemaju za cilj postizanje bilo kakvih specifičnih rezultata. Ovo je proces sinhronizacije dveju strana, pozicija, razmene informacija“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Peskov je naveo da je, bez obzira na to, važno da Vašington dobije informaciju iz prve ruke od država koje čine „Normandijsku četvorku“ (Rusija, Nemačka, Francuska i Ukrajina).
„Minsk“ se odnosi na sporazum iz februara 2015. godine, potpisan u beloruskoj prestonici, kojim se traži prekid vatre u istočnom delu Ukrajine, Donbasu, te su određeni dalji koraci da se okončaju sukobi.
Ovo je drugi sastanak Volkera i Surkova, koga je predsednik Rusije Vladimir Putin delegirao za razgovore o sukobima u istočnoj Ukrajini.
Prvi put su razgovarali 21. avgusta ove godine u Minsku, Belorusija.
Volker je u međuvremenu odbio da se sastane sa Surkovom u Rusiji, a Surkovu je zabranjen ulazak u Evropsku uniju, u okviru sankcija Moskvi.
Tanjug