Bivši predsednik Hrvatske Stjepan Mesić zapretio je Republici Srpskoj rekavši da bi u slučaju otcepljenja tog entiteta od BiH, „odmah trebalo preseći koridor“ i da bi to „bilo gotovo za par sati“. Zašto je Srpska trn u oku nekadašnjem hrvatskom predsedniku i poziva li to Mesić na vojnu intervenciju protiv Srba u BiH?
Dr Dragan Kalinić, prvi predsednik Skupštine Republike Srpske posle Dejtona, za Sputnjik ocenjuje da je Stjepan Mesić ambivalentna politička figura i nekadašnji, kako kaže, Tuđmanov potrčko koji se hvalio da je obavio zadatak rasturanja Jugoslavije.
„Zatim je u Hrvatskoj dogurao do takozvanog antifašiste koji je, gle apsurda, tvrdio da je Jasenovac bio zapravo radno-vaspitni logor. Šta reći o takvoj osobi nego da pokvarenosti kraja nema. Međutim, više me brine ta njegova nečuvena drskost da bi on Republiku Srpsku oružjem presekao na koridoru kod Brčkog, u slučaju eventualnog pokušaja otcepljenja. Bojim se da je on sebi sada dao ulogu glasnogovornika jedne ideje koja nije od juče, a to je da se ovakva dejtonska Bosna i Hercegovina u narednom periodu prekomponuje u zemlju više regiona i uz jaku centralnu vlast, pri čemu bi celovitost Republike Srpske bila, bez dileme, narušena na više mesta. Dakle, kao što je nekada radio o glavi Jugoslaviji, Mesić sada dobija novi zadatak — da radi o glavi dejtonskoj BiH, u kojoj je Republika Srpska jedini garant slobode i ravnopravnosti srpskog naroda“, objašnjava Kalinić.
On napominje da Republika Srpska od međunarodne zajednice ne traži ništa više nego da joj se legalnim pravnim sredstvima vrate ranija, pravnim nasiljem oduzeta ovlašćenja, kako bi njen dalji opstanak u BiH bio smislen i održiv.
„Naš narod se ne plaši ni Mesića ni njemu sličnih. Skupo je plaćena sloboda čiji je sinonim Republika Srpska. Neka samo pokušaju i mislim da će naići na žestok i ozbiljan odgovor. Ne zveckajte oružjem kad vam vreme nije, jer je Republika Srpska skupo plaćena životima mnogih naših rodoljuba“, upozorava Kalinić.
I politički analitičar Dragomir Anđelković za Sputnjik kaže da ovo nije prvi put da je Stjepan Mesić izašao sa ovakvom idejom.
„On je pre par godina, dok je još bio predsednik Hrvatske, rekao da imaju ratni plan da preseku koridor kod Brčkog i da onemoguće funkcionisanje Republike Srpske. Mesić iznosi pretnje koje su u domenu klasične agresije. Hrvatska nema nikakve veze sa funkcionisanjem BiH, ona je garant Dejtona, kao i Srbija, ali Dejton je već uveliko narušen stalnim tihim centralizacijama. Hrvatska i Srbija to nisu sprečile, pa otuda ni Srbija ni Hrvatska nisu ispunile svoj zadatak garanata Dejtona“, ukazuje Anđelković.
Nijedna od susednih država, napominje analitičar, nema prava da se meša u unutrašnje poslove BiH na način koji podrazumeva vojnu ili bilo kakvu drugu nasilnu intervenciju.
„To je pitanje građana Bosne i Hercegovine, naroda i entiteta. Republika Srpska kao konstitutivni entitet i srpski narod kao konstitutivni narod imaju pravo da napuste BiH ako odluče da to urade, jer Dejton je već narušen. Republika Srpska je prema izvornom Dejtonu imala i svoju vojsku i svoje državljanstvo, pasoš i mnoge druge ingerencije koje su je činile konfederalnom jedinicom. Sve je to njoj oteto, a oni koji su joj to oteli su, na neki način, gurali i maltene izgurali Republiku Srpsku iz Bosne i Hercegovine“, kaže Anđelković.
U novoj konstelaciji odnosa, dodaje Anđelković, Republika Srpska ima pravo da se opredeli za referendum, a ako građani to budu želeli, i da izađe iz sastava Bosne i Hercegovine.
„Bosna i Hercegovina je mnogo manje država nego što je to bila Jugoslavija, pa ako je republikama koje su to želele bilo dozvoljeno da izađu iz Jugoslavije, onda svakako i Republika Srpska ima pravo da izađe iz BiH, a Mesić i bilo ko drugi iz Hrvatske nema pravo da se u to meša. Ako bi insistirali na mešanju, onda je to prizivanje novog velikog rata u kojem bi Srbija morala da stane u zaštitu svog naroda zapadno od Drine“, upozorava Anđelković.
Na pitanje da li aktuelne hrvatske vlasti dele ideje svog nekadašnjeg predsednika, dr Dragan Kalinić kaže da je to teško reći.
„Nesumnjivo je da on više nije relevantna politička figura kao što je to nekada bio, ali bojim se da ne govori samo iz svoje glave. Iz kojih tajnih krugova dolaze takve misli, možda i iz te takozvane hrvatske ’duboke države‘ ili iz nekih drugih struktura evropskih, možda i američkih… Ja ne mogu da se zakunem da je tako, ali sumnjam da je sve to smišljeno i sročeno samo u njegovoj glavi“, zaključuje Kalinić za Sputnjik.