Rusija i Amerika izabrale su Srbiju kao neutralni teren za nastavak dijaloga oko rešavanja ukrajinske krize, a specijalni izaslanik SAD za okončanje sukoba u istočnoj Ukrajini Kurt Volker i pomoćnik Kremlja Vladislav Surkov tim povodom sastaće se već sutra u Beogradu.
Iako nijedna strana nije objasnila zašto je za ovaj globalno važan sastanak izabran upravo Beograd, odnosno Srbija, postoji nekoliko spekulacija koje donekle osvetljavaju ovu odluku. Prva je da je izbor pao na Beograd jer se ruski predstavnik nalazi na listi sankcija EU, odnosno, ne može da putuje u zemlje Evrope, dok je druga da je Srbija, kao neutralna država koja ne pripada nijednom bloku, ni vojnom ni civilnom, prigodan izbor za obe države.
Profesor Fakulteta političkih nauka Siniša Atlagić ne spori da je činjenica da smo neutralna država možda prevagnula, ali ne misli da je samo to razlog. On kaže da, ako bismo tumačili komunikacije u međunarodnim odnosima, ovaj susret šalje mnogo jaču i određeniju poruku.
„Čini mi se da su Amerikanci razumeli da su veze Beograda i Moskve jače nego što se čini, i da je uloga Moskve u Beogradu vrlo značajna. Odnosno, da između Moskve i Beograda vlada poverenje koje ne vlada između Amerike i Beograda. Verujem da je to suština priče, jer pravdanje time da ruske diplomate imaju zabranu ulaska u EU, što je tehnička stvar, nisu, bar po mom mišljenju, argumenti“, ocenjuje naš sagovornik.
Šta god bio razlog za odabir Beograda za ovaj susret, činjenica je da će predstavnici dve supersile biti na neki način „dostupni“ i srpskim zvaničnicima.
Na pitanje da li Srbija ovu situaciju može da iskoristi i za svoje probleme, Željko Budimir, stručnjak za međunarodno pravo, kaže da to zavisi od mnogo faktora.
„Primarno, Srbija je na ovom sastanku samo domaćin koji može da u nekom smislu izvuče pozitivne efekte iz svega. Recimo, da iskoristi priliku kada su tu predstavnici velikih sila i da na marginama sastanka problematizuje neka od pitanja koja su nama važna, kao što je, na primer, Kosovo. To sve zavisi od okolnosti i koliko mi budemo vešti, ali i koliko njima u tom trenutku bude bitno da se bave nekim našim pitanjem. Tu pre svega mislim na američku stranu, kojoj u ovom momentu nama goruće pitanje nije toliko bitno“, kaže naš sagovornik.
On, dakako, ne spori da je ovaj sastanak odlična vest za Srbiju, koja je, kako kaže, u skladu sa tradicijom koju je nekada imala Jugoslavija, pa sa te strane i nije iznenađen da se Istok i Zapad ponovo sreću u Beogradu.