Enver Hodžaj, zamenik premijera Kosova, u pravu je — Katalonija i Kosovo nisu isto! Evo i zašto. U Kataloniji, Španci nisu proterani kao što su proterani Srbi sa Kosova nad kojima su Albanci izvršili etničko čišćenje.
Ovo je ukratko prva reakcija advokata Gorana Petronijevića, nekada i sudije na Kosovu i Metohiji, na opasku kosovskog zvaničnika da „Katalonija i Kosovo ne mogu da se porede, jer je na Kosovu izvršeno etničko čišćenje Albanaca, a počinili su ga Srbi“.
Petronijević u razgovoru za Sputnjik ističe činjenicu koja, kako kaže, isteruje istinu na videlo, a to je da Albanaca na Kosovu i Metohiji ima više danas nego što ih je bilo pre ratnih sukoba.
„Srba danas na Kosovu ima oko 150.000 manje. Oni su proterani i etnički očišćeni, i to je tačno. Da bi Kosovo i Katalonija bili isti, to bi onda značilo da Katalonija, sada uz intervenciju (to se naravno neće desiti) nekog vojnog bloka kao što je NATO, bombarduje Španiju i protera većinski deo stanovništva, dakle, negde oko 60 odsto ljudi španskog porekla“, kaže Petronijević.
U tom smislu, kaže naš sagovornik, situacija jeste različita, ali tako što su na Kosovu etnički očišćeni Srbi, a ne Albanci.
On podseća da u Prištini, u kojoj je živelo oko 50.000 Srba, sada živi samo njih pet ili šest. U Peći, u kojoj je živelo oko 30.000 Srba, sada živi sedam Srba, i tako redom po celom Kosovu.
„Da su Albanci etnički očišćeni je potpuna zamena teza! To je podmetnuta teza koja je iskorišćena kao razlog za bombardovanje. To su smislili stratezi NATO-a koji su počeli bombardovanje“, kaže Petronijević.
Petronijević, koji je i haški advokat, tvrdi da je etničko čišćenje Albanca od strane Srba, iako pominjano u više pojedinačnih optužnica, zapravo potpuno nedokazano kroz suđenja u Haškom tribunalu. Ni takozvana operacija „Potkovica“, za koju Albanci tvrde da su tadašnje srpske vlasti napravile kako bi etnički očistile Albance sa Kosova nije dokazana, a kako navodi, kao neko ko je u to vreme bio sudija na Kosovu i Metohiji, dakle i neposredni svedok dešavanja, Albance niko nije dirao, već su se sami pokrenuli, i to po naređenju OVK vođa u dogovoru sa NATO snagama. Petronijević tvrdi da je NATO u nekoliko navrata bombardovao i pobio albanske civile upravo u onim kolonama koje su se sopstvenom odlukom vraćale na svoja ognjišta.
Podsećanja radi, Srbi su i posle završetka rata 2004. od strane Albanca, a pred očima međunarodne zajednice, doživeli pravi pogrom kada je za manje od 48 sati proterano više od četiri hiljada Srba iz njihovih kuća i zapaljeno preko trideset verskih objekata SPC. U talasu nasilja tada je ubijeno osam Srba, a povređeno najmanje 170. Porušeno je oko 800 srpskih kuća i zapaljeno 35 verskih objekata, uključujući 18 spomenika kulture, među kojima i crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.
Prema podacima Eparhije raško-prizrenske SPC, iz aprila 2004, ukupan broj uništenih crkvenih zgrada je bio blizu 100. Međunarodni tužioci i sudije na Kosovu i Metohiji procesirali su sedam slučajeva uništavanja crkava i 67 osoba osudili na zatvorske kazne od 21 meseca do 16 godina.
Inače, Kosovo je jedina teritorija u Evropi u kojoj jedan narod živi u „enklavama“, i o čijoj se bezbednosti još staraju vojnici međunarodne zajednice. Broj otimanja privatne imovine nemoguće je i sagledati.