Prema proceni Fiskalnog saveta posle tri godine fiskalne konsolidacije prvi put su, na osnovu postignutih rezultata, stvoreni uslovi za povećanje budžetskih izdataka za primanja zaposlenih u državnoj službi i penzija.
Premijerka je najavila da će sredinom oktobra predstaviti rezultate rada Vlade Srbije u prvih sto dana i rekla da je „danas zadovoljna onim što je urađeno“. Tada će verovatno otkriti i procenat povećanja.
Povišica plata i penzija u proseku do pet odsto bila bi u skladu sa rastom bruto domaćeg proizvoda (BDP). Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović smatra da su minimalna odstupanja moguća samo gde su očigledni dispariteti, kao u zdravstvu koje napuštaju najškolovaniji kadrovi a njegov kolega Vladimir Vučković ističe da povišice ne treba da budu linearne, već da se odrede prema zaslugama. Kako kaže, treba da se isprave trenutni nedostaci u sistemu plata i penzija jer lekari, prosveta i administracija zarađuju malo, dok neki u javnom sektoru možda imaju i previsoka primanja za poslove koji obavljaju.
Sa profesorom dr Božom Draškovićem sa Beogradske bankarske akademije Jelica Putniković u današnjoj Energiji Sputnjika razgovara o tome kako je presečen ovaj Gordijev čvor jer najglasniji u zahtevima su iz takozvanih ministarstava sile, gde su ministri tražili povećanje od deset odsto, da li svim penzionerima primanja treba povećati linearno ili povećanje izračunati na osnovu toga koliko je kome penzija bila umanjena; da li su rešenje platni razredi; da li je fiskalna konsolidacija završen i gde smo sada u odnosu na godine kada je socijalni mir kupovan nerealnim povećanjem plata i penzija…