Na sastanku sa američkim državnim sekretarom Reksom Tilersonom u Pekingu, Si je rekao da je uživao u svojim sastancima sa Trampom i da su njih dvojica uložili značajne napore da podstaknu razvoj kinesko-američkih odnosa.
Si i Tramp prvi put su se lično sastali na Trampovom imanju Mar a Lago na Floridi u aprilu ove godine, a Tramp je od tada naglašavao svoj lični odnos s Sijem, čak i kada je kritikovao Kinu zbog Severne Koreje i trgovine, podseća Rojters.
„Nas dvojica smo takođe održali dobar radni odnos i lično prijateljstvo“, rekao je Si obraćajući se novinarima.
Istovremeno, izrazio je očekivanje da predstojeća Trampova poseta Kini predstavlja „važnu priliku za dalji razvoj kinesko-američkih odnosa“.
„I verujem da će njegova poseta biti posebna, divna i uspešna“.
U komentarima koje je kasnije objavilo kinesko Ministarstvo spoljnih poslova, Si je dodao da je saradnja jedini pravi izbor za obe zemlje, čiji zajednički interesi daleko nadmašuju njihove razlike.
Tramp će boraviti u poseti Aziji u novembru po prvi put od stupanja na dužnost predsednika SAD, a tokom putovanja, na kojem se očekuje da će dominantna tema biti nuklearna pretnja Severne Koreje, obići će Japan, Južnu Koreju, Kinu, Vijetnam i Filipine.
Tilerson je rekao Siju da se Tramp i njegova supruga Melanija raduju dolasku u Peking.
„To je odnos koji raste i sazreva na snazi veze između vas i predsednika Trampa. I radujemo se unapređenju tog odnosa na predstojećem samitu“, poručio je Tilerson.
Tilerson se prethodno sastao sa državnim savetnikom Kine Jang Điečiom i ministrom spoljnih poslova te zemlje Vang Jijom, gde je rečeno da su odnosi SAD i Kine u zamahu i da su u tački gde bi mogli dalje da napreduju.
On je ranije danas stigao u Peking kako bi sa najvišim kineskim zvaničnicima razgovarao o pokušajima da se osujeti nuklearni program Severne Koreje i izvrše pripreme za predstojeću posetu Trampa Kini.
Tramp je uporno tražio od Sija da izvrši više ekonomskog pritiska na Pjongjang, kako bi se Severna Koreja odrekla svog nuklearnog programa.
Kina je odgovorila tako što je podržala nove sankcije Pjongjangu na Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Kina insistira da sankcije moraju ispratiti pokušaji da se organizuju mirovni pregovori, ali Tramp i severnokorejski lider Kim Džong Un neprestano razmenjuju uvrede, te je Kina zabrinuta da bi to moglo da izazove povod za otvoren konflikt.