Ona je to poručila u pismenom odgovoru na poslaničko pitanje, prenosi Hina. Postavljanje ograde od tzv. žilet-žice Slovenija je počela na jesen 2015, a kako sa smirenjem migrantkse krize, deo prepreka zamenjen je tzv. panel-ogradom zelene boje.
Na granici je trenutno 53 kilometra panel-ograde i 113 kilometara žilet-žice, najviše na mestima pogodnim za ilegalne prelaske.
Prema navodima ministarke, uz granicu sa policijom sarađuje i vojska i to zbog učinkovitije zaštite zelene granice s Hrvatskom, koja je ujedno i spoljašnja granica šengenske zone.
U prvih osam meseci ove godine po podacima slovenačkog Ministarstva unutrašnjih poslova na toj granici je registrovano više od 1.275 ilegalnih prelazaka, a među njima je bilo najviše Avganistanaca (498).
Slovenački premijer Miro Cerar u petak je na marginama neformalnog evropskog samita u Talinu sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom razgovarao i o pitanju Šengena.
Zona Šengena obuhvata 26 država-članica EU i funkcioniše kao područje jedne države, sa tradicionalnim kontrolama za one koji ulaze i izlaze iz područja, ali bez unutrašnjih graničnih kontrola.
Tu praksu delimično su ukinule pojedine države-članice EU zbog velikog talasa migracija, pa su uvele i unutrašnje kontrole.
Slovenija želi da ostane deo šengenskog prostora, ali se energično protivi postavljanju granične kontrole na unutrašnjim granicama država koje su deo tog prostora i stalnog produbljivanja mera unutrašnje kontrole, rekao je Cerar u Talinu.
On je tom prilikom tvrdio da Slovenija dobro kontroliše svoje granice.
U šengenskoj zoni osim Bugarske i Rumunije nije ni Hrvatska, čiji bi ulazak mogla da blokira Slovenija zbog hrvatskog neprihvatanja arbitražne presude o granici, zaključuje agencija.