Ramuš Haradinaj, premijer Kosova, za svoju prvu radnu posetu odabrao je Tiranu, a glavna tema razgovora sa premijerom Albanije biće pomoć oko transformacije Kosovskog bezbednosnog korpusa u Vojsku Kosova. Rama je na zajedničkoj konferenciji za štampu sa kosovskim premijerom Kosovu obećao svaku moguću pomoć, uključujući i pomoć oko bezbednosnih snaga.
Koliko su opasna ovakva obećanja albanskog premijera?
Politički analitičar Dušan Janjić nije iznenađen ni obećanjima ni odabirom teme i podseća da je uloga Albanije na Kosovu prisutna od 1992. godine, kada je kao članica OEBS-a kasnije preko Unmika davala instruktore za obuku kosovske policije, a sve pod terminom „demilitarizacija OVK“.
„Albanija je međunarodno priznata država i Kosovu daje diplomatski servis, tako da može da uđe na sednice UN ili prisustvuje nekim sastancima unutar NATO-a“, kaže Janjić.
Zbog odnosa i pozicije albanskog premijera Edija Rame sa Amerikom, on je, dodaje naš sagovornik, i važna figura za komunikaciju između Amerike i Kosova, posebno kada je u pitanju formiranje vojske Kosova. On podseća da Ustav Kosova, u skladu sa Ahtisarijevim planom, predviđa neki vid vojske Kosova, ali ne pod tim terminom jer su kosovske snage već pod međunarodnom kontrolom, odnosno pod kontrolom zemalja Kvinte koje su uglavnom članice NATO-a.
„Albanija je članica NATO-a, i po toj liniji je davala i davaće i ubuduće instruktore, pomoć u naoružanju i izvršavanju određenih zadataka Kosovu. Po mom mišljenju, sada je samo pitanje političke tehnologije da li će vojska Kosova biti formirana kroz promene Ustava, kako je tražila prethodna američka administracija ili posebnim zakonom gde bi se uticaj Srbije i Srba marginalizovao, čemu ja mislim da je sklona nova američka administracija“, kaže Janjić.
Hardinajevoj poseti Tirani prethodila je poseta kosovskog ministra za bezbednosne snage Rustema Beriše, koji se sastao sa ministarkom odbrane Albanije Oltom Džakom, koju je obavestio da je prioritet kosovske vlade jačanje bezbednosnih institucija, odnosno, transformacija bezbednosnih snaga u kosovske oružane snage.
Inače, Rama je na zajedničkoj konferenciji za štampu sa Haradinajem rekao i da će albanska diplomatija biti garant za priznavanje nezavisnosti Kosova i njenog članstva u međunarodnim organizacijama.
„Albanija podržava dijalog između Prištine i Beograda, naravno — na strani Kosova, kako bi se pronašlo realno rešenje i konačno oslobađanje Srbije od opsesije prošlosti koje sprečava priznanje Kosova od strane Srbije“, rekao je Rama.
Kosovski premijer Ramuš Haradinaj rekao je da je Kosovo spremno za integraciju u Evropsku uniju i da u tom pogledu očekuje podršku albanske države. On je izjavio da je sa premijerom Albanije dogovorio da dve zemlje imaju zajedničke granične prelaze kao u Evropskoj uniji, kao i da se Kosovo oseća dobro na putu ka EU u fazama, i da nikada nisu bili sami jer je Albanija ostala blizu njih.
„Odlučni smo da zajedno putujemo ka EU“, rekao je Haradinaj i pozdravio zajednički sastanak dveju vlada, koji će se održati 27. i 28. novembra u Albaniji.