„Delovi Iraka koji su naseljeni Turkmenima već odavno koriste različite snage za svoje političke igre. To se dešava u Kirkuku i na drugim teritorijama sa mešanim stanovništvom. Pitanje održavanja referenduma zalazi u naše nacionalne interese. Mi smo kategorički protiv toga, jer on predstavlja opasnost za teritorijalnu celovitost, ali i bezbednost država koje se graniče sa Irakom. Upravo zato smo doneli odluku da bojkotujemo referendum“, objašnjava Salihi.
Odgovarajući na pitanje da li će, po njegovom mišljenju, Turska sprovesti vojnu operaciju kao odgovor na održavanje referenduma u Iračkom Kurdistanu, Salihi je istakao da ne žele da deo teritorije koji oni naseljavaju bude poprište.
„Ako bude bilo pitanja o našoj bezbednosti, mi ćemo se najpre obratiti iračkoj vladi, ali imamo i rezervne varijante u slučaju da iračka vlada ne može da obezbedi mir. Ne bi trebalo prenebregnuti mogućnost da referendum i neki dodatni procesi u vezi sa time mogu dovesti do haosa u regionu. A to je veoma verovatno, jer se ovde nalaze krupna nalazišta nafte“, naglašava predsednik Turkmenskog narodnog fronta.
Govoreći o tome da referendum protivureči ustavu, Salihi je konstatovao i da je Irački parlament odbio da prizna referendum, uz obrazloženje da su Federalni sud i neke lokalne političke partije takođe protiv njegovog održavanja. Susedne države takođe negoduju povodom referenduma, objašnjava Salihi i ističe da su se obraćali i kurdskoj administraciji uz poziv da odustanu od ideje održavanja referenduma, kako ne bi stvarali dodatnu napetost u regionu.
„Patriotski savez Kurdistana, pokret GORAN, kao i Islamska zajednica izjavili su da neće glasati. Imamo nameru da se sretnemo sa predstavnicima centralnih vlasti susednih država, SAD i lokalnih političkih partija, kako bismo osmislili kojim pravcem bi trebalo da se krećemo. Takođe, planiramo i da u praksi primenimo svoje pravo i da protestujemo protiv referenduma. Osim toga, i na međunarodnom planu ćemo sprovesti određene korake“, ističe sagovornik Sputnjika.
Salihi smatra i da referendum može negativno da se odrazi na ekonomsku situaciju u regionu, jer u kurdskom delu državni službenici i tako već mesecima ne dobijaju platu.
„Odraziće se negativno i na socijalnu sferu, osim toga, doći će i do pogoršavanja ekonomskog blagostanja. Naše plate isplaćuju iračke vlasti. Bez obzira na sve ostalo, smatramo da će referendum dovesti do raskola između Kurda, Turkemna i Arapa“, zaključuje Salihi.