Delo koje je uredila prof. dr Milena Dragićević Šešić sa dr Ljiljanom Rogač Mijatović i dr Ninom Mihaljinac, sadrži priloge domaćih i stranih autora koji kroz različite perspektive problematizuju izmenjenu prirodu kulturne diplomatije spram hladnoratovske paradigme međunarodnih odnosa, „meke moći“ i globalne međuzavisnosti.
Knjiga pruža sveobuhvatan uvid u istorijske i savremene aspekte međukulturnih susreta i kulturne razmene, uzimajući Bitef kao polazište za promišljanje uloge festivala u kontekstu kulturne diplomatije i geopolitike.
Nakon promocije knjige koja će biti održana u Festivalskom centru Bitefa, u kafeu Bitef teatra kao prolog festivala biće izvedena šestočasovna predstava „Kvizula“ britanske kompanije „Fords entertejnment“, koju je umetnički direktor Festivala Ivan Medenica najavio kao „polumaraton“ i pripremu za Fabrov „maraton“ od 24 časa.
„Kvizula“ ima strukturu beskonačnog kviza u kojem se smenjuju pitanja i odgovori na razne teme, u rasponu od ličnih i banalnih do javnih i filozofskih. Zasniva se na improvizaciji troje glumaca koji se smenjuju u parovima, kreirajući strukturu koja, u teoriji, može da traje u nedogled.
Trupa predvođena umetnikom i piscem Timom Ečelsom istražuje i često izvrće konvencije žanra, narativa i samog pozorišta, crpeći inspiraciju ne samo u drami, već i u plesu, izvođačkim umetnostima, muzičkoj kulturi i popularnim formama kao što su kabare i stendap komedija. Između ostalog, poznati su i kao jedni od rodonačelnika vrste pozorišta poznatije kao „durational theatre“.
U okviru glavnog programa 51. Bitefa biće prikazano sedam predstava, koje dolaze iz Belgije, Velike Britanije, Slovenije, Irana, Nemačke, Švajcarske i Srbije. Slogan festivala „Epik Trip“ odnosi se na to da većina predstava za polaznu osnovu uzima epsku građu, ali i upućuje na trip ili putovanje, avanturu zasnovanu na trajanju i odnosu prema vremenu. Sama ta činjenica aludira na glavnu estetsku odrednicu ovogodišnjeg festivala, a to su predstave dugog trajanja.