Nakon održanog sastanka, Nikolić je za Sputnjik izjavio da su teme današnjeg susreta bile dalja saradnja, uslovi za poslovanje, problemi na koje se nailazi, kao i mogućnosti da se ekonomska saradnja između Ruske Federacije i Srbije podigne na nivo na kojem je politička saradnja između ovih dveju zemalja.
„Više puta sam i kao predsednik Srbije imao, nažalost, težak zadatak da zamolim predsednika Ruske Federacije da učini za Srbiju nešto što nije uobičajeno, što ga je čak dovodilo i u izvestan sukob sa drugim državama, posebno sa Evropskom unijom ili zapadnom civilizacijom. Naravno, predsedniku Putinu nije ni trebalo opravdanje da pomogne Srbiji, a meni je ostalo kao nekakav teret što u ekonomiji ne sarađujemo u meri u kojoj sarađujemo sa drugim državama ili organizacijama, u meri koja je prihvatljiva i za Ruse i za Srbe.“
Savet i Kancelarija su osnovani, kako Nikolić kaže, kao deo Vlade Srbije i nastoje da pospeše saradnju, da pronađu načine za nove ruske investicije na srpskom tržištu, za nove kupce i dobavljače za srpsku robu — posebno u oblasti prehrambene industrije.
„Voleo bih da možemo da kažemo da mi u potpunosti sarađujemo na bazi ekonomskih principa vođeni ljubavlju koju naši građani osećaju jedni prema drugima i da možemo da sačekamo nešto mirnije vreme. Veoma su teška vremena kroz koja današnja civilizacija prolazi, a koja se naslućuju u političkim govorima nekih lidera i nagoveštavaju nekakve apsolutne podele, u kojima drugima neće dozvoliti da budu na jednoj ili na drugoj strani, a ja sam želeo kao predsednik, danas i kao građanin Srbije, da Srbija nikome ne zatvara vrata, da sarađuje sa istokom i zapadom i severom i jugom, ali da očuva svoj suverenitet i dostojanstvo i da tu svoju želju, da sarađuje sa svima, predstavi kao jednu normalnu želju koja je rukovođena drugom željom — da građani Srbije žive bolje.“
Nikolić je naglasio da se tokom današnjeg sastanka nisu previše razmatrale konkretne primedbe, ali da je ipak u razgovoru sa predstavnicima nekoliko velikih ruskih firmi otkrio šta je to što njih sada muči.
„Saznao sam za šta smatraju da nemaju iste uslove za funkcionisanje i za prirodnu delatnost kao što imaju neke druge zemlje, kao i koje planove bi mogli da stave u okviru svojih strategija, pa da o toj temi zajednički razgovaramo i tako pripremimo, recimo, sledeću godinu. Da i oni spreme kapacitete ili izvore finansiranja, da mi ispravimo svoje želje. Bio je ovo jedan izuzetno koristan sastanak i za njih koji nemaju često prilike da se okupe ovako zajedno, a i za mene da sagledam šta to još stoji između nas. Ponekad smo i sami krivi, jer nedovoljno vodimo računa, na primer, o kvalitetu poljoprivrednih proizvoda, pa neki naši izvoznici ponekad i odstupe od pravila. Govorili smo posebno o pruzi Beograd-Budimpešta u kojoj će biti dva partnera — ruski i kineski. Mislim da će Kancelarija pomoći Vladi Srbije da uspostavi izvanredne odnose između ova dva partnera, kako bi radovi tekli u kontinuitetu i kako se ne bi pojavila neka građevinska granica između dela pruge koji je radila kineska strana i dela koji radi ruska strana“, zaključio je bivši predsednik Srbije.
„Mislim da je sala zgrade Kancelarije za saradnju sa Ruskom Federacijom bila dovoljno velika da ih primi, ali će tek jednoga dana, kada onu malu salu u Sava centru napunimo ruskim privrednicima, sve moje želje i ambicije o saradnji sa Ruskom Federacijom biti ostvarene“, dodao je Tomislav Nikolić za Sputnjik.