Skot je rekao da će za mnoge migrante Srbija biti kraj dugačkog puta, a da će ljudi iz Avganistana i Pakistana na kraju postati Srbi.
Ambasador SAD Kajl Skot zahvalio je Srbiji što je prihvatila toliki broj migranata i omogućila školovanje njihovoj deci.
Oni su stigli u Srbiju, koja im nije krajnja destinacija, ali okolnosti su takve da su sada tu, rekao je Skot i konstatovao da će „za mnoge od njih Srbija biti kraj njihovog dugačkog puta“.
Ambasador SAD je naglasio da je škola najvažniji deo procesa integracija za decu migrante, koja su prošla teška vremena, i da u tome nisu važni samo nastavnici, nego i deca sa kojom pohađaju nastavu, jer im pomažu u integraciji i u učenju jezika.
Iako su došli iz Pakistana, Avganistana i Iraka, oni će postati Srbi, poručio je Skot.
Ministar odbrane Aleksandar Vulin rekao je da u Srbiji trenutno boravi nešto manje od 4.000 izbeglica, od kojih je najveći deo zbrinut i smešten u civilizovanim uslovima, a oko 400 njihove dece ide u škole, uče jezik i uče da pišu.
Vulin kaže da su sva deca migranti u Srbiji zbrinuta, vakcinisana i zdrava i o njima se vodi računa, rekao je Vulin tokom posete zemunskoj školi „Branko Pešić“, u koju je ove školske godine upisano 47 izbeglica sa Bliskog istoka, uglavnom onih bez pratnje roditelja.
Poseti školi prisustvovao je i ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Zoran Đorđević, a uručena je donacija u opremi za nastavu — „pametne table“, laptopovi i projektori, kao i 130 školskih torbi.
Donacija je obezbeđena kroz projekat koji u pomoći obrazovanju dece izbeglica finansira Ambasada SAD, a sprovodi Danski savet za izbeglice.
Nastavu u školi „Branko Pešić“ prošle godine pohađalo je 70 dece izbeglica.
Izvor: N1