„Vrlo smo oprezni u pogledu jačanja mandata mirovnih misija. ’Plavi šlemovi‘ mogu da primene silu samo za samoodbranu i odbranu mandata. Postojeće iskustvo davanja dodatnih ovlašćenja pripadnicima mirovnih snaga, na primer u Demokratskoj Republici Kongo ili Maliju, još uvek nas nije ubedilo da su povećane žrtve koje prinose mirovne snage u prinudnim operacijama opravdale rezultate postignute na terenu“, rekao je Lavrov na sastanku Saveta bezbednosti UN.
„Mandati sa primenom sile, ukoliko i zadrže takvu opciju, treba pažljivo da se podese za konkretnu situaciju“, istakao je ruski ministar.
Ministar spoljnih poslova izjavio je da „nije dobro izbegavanje“ implementacije Minskih sporazuma koji su odobreni rezolucijom Saveta bezbednosti UN.
„Postoje perspektive saradnje između UN i OEBS-a. Ovakvu mogućnost predlaže ruska inicijativa za uspostavljanje misije UN za zaštitu specijalne posmatračke misije OEBS-a na jugoistoku Ukrajine u cilju podrške strogoj i sveobuhvatnoj implementaciji Minskih sporazuma o rešavanju ukrajinske krize“, rekao je Lavrov govoreći na ministarskom sastanku Saveta bezbednosti UN o mirovnim operacijama.
Prema njegovim rečima, „kako je poznato, ovi sporazumi jednoglasno su usvojeni Rezolucijom 2202 Saveta bezbednosti UN i nije dobro izbegavanje njihovog sprovođenja“.
Lavrov je u svom govoru podsetio na prvo načelo delatnosti „plavih šlemova“.
„U potpunosti je aktuelan prvi i osnovni princip mirovnih operacija UN: ’plavi šlemovi‘ mogu da budu raspoređeni samo uz saglasnost sukobljenih strana“, naglasio je Lavrov.
Inače, pre nastupa ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova potpredsednik SAD Majk Pens i predsednik Ukrajine Petro Porošenko napustili su salu ministarskog zasedanja Saveta bezbednosti UN o mirovnim operacijama.
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike, koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014.
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, i na sastancima u kontakt-grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. godine usvojila tri dokumenta koji regulišu korake za deeskalaciju sukoba. Međutim, i nakon sporazuma o primirju između sukobljenih i dalje dolazi do razmene vatre.
O reformi mirovnjaka UN
Moskva pozdravlja inicijativu za reformu mirovnih operacija UN, rekao je Sergej Lavrov.
„Pozdravljamo inicijativu Etiopije da se održi sastanak na temu reforme mirovnih snaga UN“, rekao je Lavrov u svom govoru na sastanku Saveta bezbednosti UN.
On je podsetio da je Rusija još 2014. u Savetu bezbednosti UN održala otvoreni sastanak o ovom pitanju.
Prema njegovim rečima, „već tada je bilo očigledno“ da „aktivnosti UN u mirovnom pravcu zahtevaju prilagođavanje savremenim međunarodnim realijama“. Ministar je napomenuo da je od tada obavljen veliki posao, međutim, novi zadaci u oblasti mirovnih operacija zahtevaju nastavak međunarodnih diskusija.
„Principijelni stav Rusije je da se rešavanje svih sukoba mora izvršiti, pre svega, političkim metodama zasnovanim na nacionalnom dijalogu“, naglasio je Lavrov.