Međunarodni dečji centar „Artek“ je najstariji dečiji kamp u svetu, ove godine mu se navršilo 92 godine od osnivanja. Prema rečima direktora centra Alekseja Kaspržaka, sve te godine je centar okupljao decu sa svih strana sveta, uprkos poteškoćama u svetu „odraslih“.
„Mi ne želimo da deca budu taoci problema odraslih, odlazak dece u ovaj kamp nije politička odluka, već je to mesto gde deca mogu da budu uključena u druženje sa njihovim vršnjacima, da se upoznaju sa ruskom kulturom. Radi se o svetskom dešavanju, a ne o komplikovanom političkom instrumentu“, rekao je on za Sputnjik.
Upravo stoga je, prema njegovim rečima, delegacija „Arteka“ doputovala u Srbiju i sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja potpisala sporazum koji podrazumeva saradnju u oblasti razmene dece, i omogućava Srbiji da raspisuje konkurse kako bi deca bila u prilici besplatno da otputuju u kamp na Krimu.
„U Srbiji smo našli partnera i to Ministarstvu prosvete, koje će ponuditi srpskoj deci da otputuju u kamp i omogućiti im da nauče ruski jezik, da se bolje povežu sa njihovim novim drugarima iz Rusije, a to će ujedno omogućiti i širenje tradicionalnog prijateljstva između Rusije i Srbije“, istakao je.
Budući da se kamp prostire se na površini od 218 hektara, Kasrpžak rekao je da je reč, praktično, o jednom dečjem gradu, u kome su predstavljene mnoge državne, privatne i nevladine organizacije, a svaka od njih orgnaizuje raznorazne konkurse na koje deca mogu da se prijave i da učestvuju.
Kamp je predviđen za decu školskog uzrasta, a celokupan program traje 21 dan. Deca tokom tri nedelje kampa prolaze različite nastave i treninge iz disciplina koje sami izaberu. U svakom trenutku se u kampu nalazi preko 3.500 dece, koje se bave svimi svačim — jedni uče da prave mozaik, drugi da crtaju ili da se bave muzikom, a pored toga, mogu se baviti i sportom — od jedrenja do letenja.
„Artek“ je aktivan tokom cele godine, godišnje prihvati 15 smena, a sama ideja jeste da se deca ne vezuju isključivo za školske klupe, već i da steknu neko praktično znanje. Sve aktivnosti su u skladu sa ruskim nastavnim programom, a kada je reč o srpskoj deci, oni bi boravkom u Arteku mogli da se oprobaju kako je uopšte to pohađati ruski obrazovni sistem, dodao je Kaspržak.
Inače, poznavanje ruskog jezika nije neophodno da bi deca boravila u kampu, budući da je svakog trenutka u njemu prisutan izuzetno veliki broj naiconalnosti, što deci omogućava da se sporazumeju na nekom zajendičkom jeziku.
Inače, sporazum koji je potpisan sa srpskim Ministarstvom podrazumeva i razmenu studenata sa Beogradskog univerziteta, odnosno oni koji studiraju ruski jezik ili istoriju, mogu da doputuju u kamp i oprobaju se kao predavači. Time će, prema rečima Kaspržaka, i Srbija na neki način biti predstavljena na tom Kampu, odnosno deca će biti u prilici da saznaju koje sve to stvari krase Srbiju.