„Da Ukrajina nema podršku Nemačke, Francuske i SAD, konflikt bi bio već odavno rešen. Za njih nisu sigurno prioritet interesi građana DNR i LNR, već političara. Međutim, istorija pamti šta se desilo u Hrvatskoj, Srpskoj Krajini, šta se desilo Jugoslaviji i zato je za nas takva opcija nedopustiva. Ako Zapad zaista želi da reši konflikt na politički način, ako postoje mirovne inicijative, a ne neki skriveni ciljevi uvođenja kontingenata UN, to naravno treba ga rasporediti tamo gde postoji opasnost za saradnike OEBS-a. Na teritoriji DNR je situacija mirna, a još mirnija na granici sa Rusijom“, rekao je on.
Pušilin je naglasio i da, bez pristanka DNR i LNR ne bi bilo dobro raspoređivati mirovne snage na čitavoj teritoriji regiona.
„Za uvođenje mirotvoraca je potreban pristanak obe zaraćene strane. U ovom slučaju, jedna je Ukrajina, a druga DNR i LNR. Zato, bez našeg stava neće biti dobro uvođenje kontingenta. Sumnjam da će Ukrajina uspeti da to izlobira, bez obzira na podršku Zapada“, zaključio je stalni predstavnik DNR.
Ranije je kancelarka Nemačke Angela merkel nazvala „interesantnim“ predlog ruskog predsednika Vladimira Putina o raspoređivanju mirovne misije UN u Donbasu.
Međutim, po njenom mišljenju, „snage UN treba da imaju pristup svuda gde se nalaze predstavnici OEBS-a“, tj. u čitavom regionu.