„Pjongjang je izuzetno zainteresovan za direktan dijalog sa Vašington, ali ne verujem da administracija SAD ima dovoljno političke volje i odlučnosti da stupi u takav dijalog“, rekao je Rjabkov.
Moskva je zainteresovana za predlog nemačke kancelarke Angele Merkel o prenošenju iskustava iz pregovora o Iranu na situaciju u vezi sa Severnom Korejom, ali su direktne paralele između situacija skoro nemoguće, izjavio je Rjabkov.
„Naravno, zainteresovani smo za te predloge. Kreativni stav i pristup situaciji je veoma zahtevan“, odgovorio je Rjabkov na pitanje kako Moskva ocenjuje izjavu Merkelove.
„Ali ne mogu da ne kažem da su potpune i direktne paralele između te dve situacije nemoguće, jer je, za razliku od Irana, Severna Koreja zemlja koja već realno vlada tehnologijom nuklearnog oružja, barem do stepena koji omogućava Pjongjangu da testira nuklearne eksplozivne uređaje i da se kreće u pravcu konstantnog usavršavanja balističkih raketa“, objasnio je zamenik ruskog ministra.
Rjabkov je napomenuo da „rukovodstvo Severne Koreje, očigledno, celoj situaciji pristupa drugačije nego što je pristupalo iransko rukovodstvo tokom pregovora“.
„Mi sa svoje strane, zajedno sa Kinom, i samostalno i u kontaktu sa drugim kolegama, činimo sve da predložimo neke modele rešenja. U zavisnosti od toga da li će ti modeli biti uneti u tkivo dijaloga i političkog procesa, tada će se, verovatno, i rešiti pitanje optimalnog formata“, dodao je on.
Ranije je Merkelova izjavila da je za rešavanje situacije u vezi sa Severnom Korejom moguće koristiti format pregovora „šestorke“ posrednika i Teherana radi rešavanja iranskog nuklearnog programa. Prema rečima Merkelove, Nemačka je spremna da učestvuje u takvim razgovorima o Severnoj Koreji.