Najava povratka školskih uniformi u srpske škole još jedna je od tema oko kojih se podelila javnost u Srbiji.
Ministar prosvete nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević izjavio je da podržava inicijativu uvođenja školskih uniformi, ali je dodao da je potrebno najmanje dve godine kako bi ta praksa „zaživela“ u svim osnovnim školama u Srbiji.
Šarčević je sa gradskim menadžerom Beograda Goranom Vesićem posetio osnovnu školu „Sveti Sava“ u Vrčinu gde učenici nose đačke uniforme koje je kreirala poznata srpska kreatorka Dragana Ognjenović.
Po svemu sudeći, školske uniforme vratiće se u sve srpske osnovne i srednje škole za dve godine i, prema najavama resornog ministra, deca neće nositi iste uniforme.
„Svaka škola će imati svoj identitet i o tome će odlučiti roditelji, đaci i nastavnici te škole“, naglasio je Šarčević.
Još od najave povratka uniformi u škole, srpska javnost se podelila po tom pitanju. Glavna zamerka protivnika „povratka uniformi“ bila je ta da nas đačka oprema vraća u vreme komunizma kad su učenici nosili plave kecelje, slične radničkim kombinezonima.
Međutim, i pre socijalističke revolucije u Jugoslaviji, učenici su i u Kraljevini imali propisan „dres kod“.
A da školske uniforme nisu ekskluzivni komunistički izum pokazuju iskustva širom planete gde učenici u škole dolaze u za to propisanoj opremi.
I u najstarijim i najpoznatijim svetskim školama, poput engleskog Itona, osnovanog 1440. godine, đačke uniforme su obavezne.
Iako to nije dokazano, smatra se da nošenjem đačkih uniformi učenici osećaju veću pripadnost školi i društvu, kao i da postižu bolje uspehe.
Uprkos primedbama da uniforme smanjuju individualnost školaraca, većina škola u svetu, od Severne Koreje do Sjedinjenih Američkih Država, ne namerava da ih ukine.