Otvaranju su, osim gradonačelnika Beograda Siniše Malog, prisustvovali ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević, ambasador Ruske Federacije u Republici Srbiji Aleksandar Čepurin, gradska sekretarka za kulturu Ivona Jevtić i mnogobrojni mališani u pratnji roditelja.
Siniša Mali je pozvao roditelje da što više čitaju bajke deci.
„Klinci vole bajke jer im one čine detinjstvo lepšim, bezbrižnijim i srećnijim. Ova manifestacija se 5. put zaredom održava u Srbiji. Mališani u Beogradu će u 10 ustanova kulture imati prilike da pogledaju ruske bajke i da razgovaraju sa producentima, glumcima, rediteljima kojih stvaraju. Biće to mogućnost da steknu pravi utisak o tome kako se stvaraju bajke i shvate njihov značaj“, kazao je Mali.
On je naglasio da organizatori očekuju da za vreme trajanja festivala od 12. do 15. septembra bajke pogleda 30.000 mališana.
„To menja sliku o Beogradu. Dobro je da razgovaramo o deci i o njihovoj budućnosti. Ovo je potvrda sjajnih odnosa između Republike Srbije i Ruske Federacije. Mi smo uspostavili odlične odnose sa upravom grada Moskve. Prošle godine smo imali manifestaciju ’Dani Moskve u Beogradu‘. Ove godine smo mi bili u Moskvi i predstavili Beograd i našu tradiciji, kulturu i istoriju. Na taj način približavamo naša dva bratska naroda“, kazao je Mali.
Gradonačelnik je na kraju pozvao mališane i njihove roditelje da pogledaju bajke na festivalu „Nedelja ruskog filma“ kako bi otkrili neki novi svet.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević napomenuo je da je su mnogi gradovi u Srbiji već videli ruske bajke na sličnim manifestacijama i da je sada red došao na Beograd.
„Ove bajke imaju dobre poruke za decu i pričaju o nekim dobrim ljudskim osobinama. Afirmišu dobre odnose u porodici. Svojoj deci sam jako voleo da čitam srpske bajke, pa onda i ruske“, kazao je Šarčević.
On je istakao da je veoma zadovoljan odnosima između Rusije i Srbije u sektoru obrazovanja.
„Imamo odličnu saradnju na više nivoa. Ne samo u razmeni studenata, naučnika i ideja, već zajednički organizujemo kampove za mlade. Izdvojio bih ovog leta kamp posvećen matematici i fizici. Uskoro otvaramo lingvistički centar u Tršiću, gde će ruska tradicija i kultura biti veoma zastupljene, naravno, uz našu kulturu i tradiciju“, kazao je srpski ministar.
Šarčević je kazao da kad god ode u Rusiju oseća se slobodno i komotno.
„Verujem da nema potrebe da objašnjavam kulturne i istorijske veze između našeg i ruskog naroda. Jednostavno, dobro se osećam kada odem u Rusiju, kao što iz predrasuda idem sa gardom u neku drugu zemlju u inostranstvu“, kazao je ministar.
Ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Čepurin zahvalio je na velikoj pažnji koju Festival ruskog filma ima u Beogradu.
„Peta godišnjica festivala jeste mali jubilej. Mislim da je ovo lep primer naše saradnje sa Srbijom. Poželeo bih sreću svim učesnicima festivala i da svaka manifestacija poput ove pokloni ljudima sreću i sunce kao što je to danas slučaj“, kazao je Čepurin.
On je naglasio da poslednjih godina uprava Beograda aktivno razvija saradnju sa Moskvom.
„Tu nije reč samo o poslovnim odnosima, već i o ljudskim. Verujem da će to postati praksa u odnosima Rusije i Srbije“, kazao je Čepurin.
Više od 100 projekcija, namenjenih najmlađima, biće održano za vreme festivala na deset lokacija u Beogradu: Kulturnom centru Beograd, Kulturnom centru „Vlada Divljan“, Jugoslovenskoj kinoteci, Domu omladine, Omladinskom pozorištu „Dadov“ i Centrima za kulturu U Obrenovcu, Lazarevcu, Rakovici, Sopotu i Mladenovcu.
Osim projekcija, posetioci će imati priliku da razgovaraju sa brojnim rediteljima, glumcima i producentima.