„Telegraf“ navodi da Ministarstvo spoljnih poslova Velike Britanije pokušava da sazna da li su „sadašnje i bivše nuklearne sile“ možda pomogle Kim Džong Unu da napravi proboj u programu razvoja nuklearnih bojevih glava i raketa. Izvori u vladi smatraju da je malo verovatno da su severnokorejski naučnici sami mogli da dođu do takvih dostignuća. Ranije je to izjavio i ministar spoljnih poslova Boris Džonson.
„U ovom trenutku istražujemo okolnosti kako je ova zemlja uspela da napravi takav tehnološki skok. Proveravamo da li je u tome ulogu imala neka sadašnja ili bivša nuklearna sila, namerno ili ne“, rekao je diplomata za „Telegraf“.
Džonson nije rekao ko je mogao da pruži navodnu pomoć Pjongjangu. Prema informacijama lista, na vrhu spiska „osumnjičenih“ za pružanje jednog dela tajne pomoći nalazi se Iran. List nije precizirao čime su ove sumnje motivisane.
Svrha istrage je u tome da će otkrivanje takve veze dati diplomatama nove poluge pritiska na Severnu Koreju, ističu novine.
Istovremeno, „Telegraf“ navodi da se pod sumnjom britanske vlasti našla i Rusija. O ovoj pretpostavci nije dato više detalja.
Severna Koreja izvela je 3. septembra svoju šestu i najsnažniju nuklearnu probu, saopštivši da je detonirala unapređenu hidrogensku bombu za raketu dugog dometa. Nešto pre toga, Severna Koreja je testirala balističku raketu koja je preletela preko teritorije Japana.
U subotu je stalna misija SAD u Ujedinjenim nacijama objavila je da će Sjedinjene Američke Države 11. septembra staviti na glasanje nacrt rezolucije Saveta bezbednosti UN o sankcijama protiv Pjongjanga.