Po pisanju „Antifašističkog vjesnika“ HOS-ova ploča sa ustaškim pozdravom sada se nalazi iznad kostiju nekoliko stotina partizana koji su učestvovali u završnim borbama za oslobođenje Slavonije od Nemaca i ustaša 1945. godine. Naime, na istoj lokaciji gde je sada postavljena ploča nalazi se kosturnica i spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora, delo akademskog vajara Stanislava Mišića podignuto 1961. godine. Spomenik je 1973. godine upisan u registar zaštićenih spomenika kulture.
Spomenik i spomen-kosturnica, u kojoj je sahranjeno 650 palih boraca, pripadnika 21. srpske divizije koja je učestvovala u oslobađanju Slavonskog Trokuta, Novske i Pakraca tokom maja 1945. godine, minirane su i potpuno devastirane, bronzani delovi su ukradeni a ostatak postamenta i kosturnica su prepušteni propadanju. Nedaleko od njih je 2009. godine podignut spomenik hrvatskim braniteljima koji zaklanja kosturnicu, a sada je tu i sporna ploča iz Jasenovca.
U celoj ovoj priči nije sporna i skandalozna samo izgradnja spomenika braniteljima na istoj lokaciji na kojoj se nalazi minirani spomenik i kosturnica s posmrtnim ostacima nekoliko stotina partizana poginulih u konačnom oslobađanju Hrvatske — ista ta, 21. srpska divizija oslobodila je 1945. godine, na primer, Novu Gradišku, Novsku i Jasenovac! Postavljanje spomen-ploče, na kojoj se i dalje nalazi notorni fašistički pozdrav „Za dom spremni“ nedaleko od zapuštene grobnice partizana koji su svoje živote ostavili u borbi protiv okupatora i ustaša, predstavlja jednako veliki problem kao i njeno postavljanje u Jasenovcu, piše „Antifašistički Vjesnik“.
Postavlja se pitanje da li su spomenik braniteljima i sporna ploča strateški postavljeni kako bi zaklonili mesto sećanja na antifašističku borbu i doprinos 21. srpske divizije koja je dala najveće žrtve za oslobođenje tog dela današnje Hrvatske.
Dakle, očigledno je da država Hrvatska nema nameru da reši problem sa ustaškim pozdravom, već ga i dalje, svesno ili nesvesno, gura pod tepih.