Njena prva dužnost, poručila je, jeste da štiti državne interese Hrvatske i nacionalne interese hrvatskog naroda i svih njenih građana.
U opširnom odgovoru, koji u celosti prenose hrvatski mediji, Kitarovićeva je poručila da je isto tako njena dužnost da gradi mir i odnose saradnje i prijateljstva sa svim državama, pre svega susednim.
„Nema zemlje s kojom je potrebnije izgrađivati takve odnose od Bosne i Hercegovine. Možda nema država u svetu koje su upućenije jedne na drugu — istorijski, privredno, komunikacijski, kulturno — kao naše dve države. Osim toga, Bosna i Hercegovina država je i domovina i hrvatskog naroda“, navela je hrvatska predsednica i dodala:
„Moja briga o njegovoj dobrobiti, na koju sam se obvezala i svojom dužnošću i svojim osećajima, ali i slovom Vašingtonskog i Dejtonskog sporazuma, deo je želje za dobrobiti svih naroda i građana Bosne i Hercegovine, bez obzira na veru i naciju“.
Kitarovićeva kaže da je njeno poštovanje prema Majkama Srebrenice i „nevino stradalim bližnjima“ ujedno i poštovanje predsednice Republike Hrvatske.
„Budući da ste naglasile kako ste me, u najboljoj nameri, smatrale i oslovljavale ’kraljicom Balkana‘, dužna sam odmah da istaknem da se nikada nisam tako doživljavala, nego sam samo i jedino predsednica Republike Hrvatske. Ništa više i ništa manje od toga“, navela je Kitarovićeva.
Izražavajući, kako kaže, i veliko poštovanje prema islamu, hrvatska predsednica je navela da je sasvim jasno da BiH i njene građane ne doživljava kao pretnju Hrvatskoj.
„Stoga mi je potpuno neprihvatljivo da se moje političko delovanje na bilo koji način upoređuje s takvim izjavama koje su dolazile iz Srbije (…) u periodu (…) koji je prethodio agresiji na BiH“, navela je Kitarovićeva.
Uverena je, kaže, i da Majke Srebrenice dele njeno mišljenje da je međunarodni terorizam i bilo koji ekstremizam najveća pretnja miru u svetu i zajedničkim civilizacijskim vrednostima, i da je njihova „zajednička dužnost“ da sprečavaju sve ono što njihovu „bliskost može da umanji ili naruši“.
Tanjug