„Podržavamo napore partnera iz ’normandijskog formata‘ u implementaciji Minskog sporazuma. Smatramo da je mogućnost slanja mirovnih snaga UN u istočnu Ukrajinu vredna proučavanja kao sredstvo zaštite građana Ukrajine, bez obzira na etničku pripadnost ili nacionalnost, i kao način vraćanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine“, rekao je američki diplomata.
Stejt department je naglasio da „sve ovakve snage moraju da imaju širok mandat“ za obezbeđivanje mira i bezbednosti „na čitavoj okupiranoj teritoriji u Ukrajini, sve do granice sa Rusijom, kako bi se izbeglo produbljivanje ili institucionalizovanje jedinica unutar Ukrajine“.
„Naši ciljevi su jasni: uspostavljanje teritorijalnog integriteta Ukrajine i zaštita Ukrajinaca, nezavisno od njihove verske, etničke pripadnosti ili jezika. Smatramo da je kao prvi korak važno da se poboljša bezbednosna situacija, i više puta smo pozivali Rusiju da bi obezbedi stvaran i trajan prekid vatre, povuče snage sa linije razgraničenja, povuče teško naoružanje i obezbedi pun, nesmetan i bezbedan pristup za međunarodne posmatrače, uključujući i na međunarodnoj granici“, dodao je Stejt department.