„Odlučno osuđujemo nuklearnu probu koju je izvela Severna Koreja“, ističe se u dokumentu.
Istovremeno su lideri BRIKS-a izrazili duboku zabrinutost zbog „stalnih tenzija nad dugoročnim nuklearnim problemom na Korejskom poluostrvu“.„Naglašavamo da se on može rešiti samo mirnim putem i direktnim dijalogom svih zainteresovanih strana“, navodi se u saopštenju.
Severna Koreja objavila je 3. septembra o uspešnom testiranju hidrogenske bombe, namenjene za interkontinentalne balističke rakete. Naređenje o izvođenju probe lično je potpisao lider Severne Koreje Kim Džong Un.
Severna Koreja tvrdi da ispitivanje hidrogenske rakete nije dovelo do radijacije niti drugih negativnih uticaja na životnu sredinu. Ministarstvo odbrane Japana procenilo je snagu testirane rakete na 70 kilotona, što je nekoliko puta jače od atomskih bombi bačenih na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki 1945. godine.
Lideri BRIKS-a pozvali su sve zemlje i na „pridržavanje integrisanog pristupa borbi protiv terorizma, koji bi trebalo da uključi i suprotstavljanje radikalizaciji, vrbovanju i premeštanju terorista, uključujući strane teroriste i blokiranje izvora finansiranja terorizma“.
U deklaraciji se navodi da se radi o finansiranju terorista koji dolazi, između ostalog, preko organizovanog kriminala putem pranja novca, transfera oružja, ilegalne trgovine narkoticima i drugih kriminalnih aktivnosti.
„Čvrsto nameravamo da sprečimo rastuće širenje terorističkih ideja i da se borimo protiv svih izvora, metoda i kanala za finansiranje terorista“, naglašava se u dokumentu.
Lideri BRIKS-a su osudili i jednostrane vojne intervencije i ekonomske sankcije.
U dokumentu se navodi da uspostavljanje dugoročnog mira zahteva sveobuhvatan pristup zasnovan na međusobnom poverenju i koristi, pravdi i saradnji, čiji je cilj otklanjanje uzroka konflikata, uključujući političke, ekonomske i socijalne.
U deklaraciji se, takođe, navodi da zemlje BRIKS-a podržavaju ženevski i astanski format pregovora za rešavanje situacije Siriji, kao i stvaranje zona deeskalacije.
„Snažno podržavamo mirovne pregovore u Ženevi i proces u Astani i pozdravljamo organizovanje zona deeskalacije u Siriji koje su pomogli u smanjenju nivoa nasilja i stvaranju pozitivne dinamike i uslova za postizanje značajnog napretka u mirovnim pregovorima pod okriljem Ujedinjenih nacija“, navodi se u tekstu Deklaracije.
Lideri „petorke“ takođe su se založili protiv upotrebe hemijskog oružja.